Do České republiky přišly v minulých měsících velké počty lidí z Ukrajiny. Část z nich se již vrátila, část se vrátit chce a část podle odborníků zcela jistě zůstane. Vzhledem k tamní situaci nicméně stále platí, že je jich na našem území pořád velké množství a je třeba se o ně nějakým způsobem postarat.
Důchodci se bojí, aby byly peníze
To ale ještě neznamená, že mají Ukrajinci nárok na všechny vymoženosti českého sociálního systému jako čeští občané. Mezi nimi a zejména potom mezi důchodci se přitom šíří fáma o tom, že pokud do Česka vstoupí tito lidé v důchodovém věku, začínají automaticky čerpat důchod.
Tyto informace se šíří v různých podobách s odlišnými detaily, které jim mají dodat na věrohodnosti. V jednom takovém řetězovém emailu se například píše, že Ukrajincům v seniorském věku se po jejich registraci v Česku musí vyplácet důchod po celé tři roky.
Poslala nám ho paní Božena z Prahy. “Bojím se toho, že když budou vyplácet tolik peněz cizincům, že nebude na zvýšení našich důchodů. A to potřebujeme, protože všechno teď tak hrozně zdražuje,” napsala.
Získat důchod není snadné
Nemusí se však obávat. Na český důchod nemá nikdo automatický nárok. Naopak, pro jeho získání je třeba splnit poměrně náročné podmínky, s nimiž mají často problémy i sami Češi. Jde především o to, že člověk musí pracovat po dobu 35 let, respektive být po tuto dobu účastníkem důchodového pojištění. Proto také někteří lidé nemohou odejít do důchodu v 65 letech, ale musí dále pracovat.
Jak uvádí server České důchody, Ukrajinci si mohou v České republice započíst dobu pojištění, kterou získali ve své zemi. K tomu je ale potřeba, aby v Česku odpracovali alespoň jeden rok a účastnili se zde důchodového pojištění. A navíc jim bude vyplácen pouze důchod za dobu, kterou odpracovali tady. Už z toho je jasné, že na lidi přicházející do Česka v důchodovém věku se něco takového nevztahuje.
To však neznamená, že jsou zde Ukrajinci ponecháni na holičkách. Sice nemohou čerpat český důchod, ale na určitou pomoc nárok mají.
Foto: Shutterstock
Důchodová pravidla si pro sebe nastavili k obrazu svému nejbohatší lidé tak, aby bezpracně maximalizovali své zisky na úkor státní kasy až do své smrti.
Zejména ódeesácká vláda s Kalouskem coby ministrem financí a ministrem práce a soc. věcí Drábkem se zasloužila o prodloužení odpracované doby potřebné pro starobní důchod o deset let, a to na 35 let. A též výrazně tito asociálové ztížili další podmínky pro odchod do důchodu, takže naše republika se stala světovým přeborníkem v kategorii nejhorších podmínek pro získání starobního důchodu, kterýžto důchod beztak patří mezi nejnižší. Korunu všemu nasadila nově pojímaná zásluhovost, která vymazala solidaritu, soudružnost a spravedlnost a jako Jánošík naruby přidává při valorizacích co nejvíc důchodcům s nejvyššími důchody (v řádu tisícovek) a naopak důchodcům s nejnižšími důchody… Číst vice »