Ředkvičky jsou chutnou a výživově cennou zeleninou. Mají zajímavou chuť a zároveň nízkou kalorickou hodnotu, proto jsou tak oblíbené jako večerní mlsání. Jejich pravidelná konzumace je přínosná, ale pozor – má to háček. Je jedna věc, kterou musíte udělat, jakmile si je přinesete domů.
Odstraňte stonek i s listy
Když si z trhu nebo obchodu přinesete krásnou a čerstvou zeleninu, nejspíš ji automaticky uklidíte a přeskládáte do lednice. Předtím je ale potřeba udělat to podstatné, aby vydržela co nejdéle čerstvá. Zbavte se stonků i listů. Ředkvičky pak vydrží déle. Pokud na nich nať necháte, seschnou mnohem rychleji.
Vypěstujte si ředkvičky sami
Nechcete si ředkvičky kupovat v obchodě a zbytečně řešit jejich skladování a trvanlivost? Téměř každý má možnost si je vypěstovat. Nejsou náročné, a zvládne to i zahrádkář začátečník. Mají krátkou vegetační dobu a bude vám stačit obyčejný truhlík. Za měsíc od výsevu můžete sklízet první kousky a budete mít neustále k dispozici čerstvé.
Truhlík, substrát a semena
Moc toho není potřeba, truhlík nebo širší květináč doma určitě najdete. Nelepší verzí je samozavlažovací truhlík, pak mají rovnoměrnou závlahu, ale ani to není nutností. Pak si pořiďte běžný substrát na zeleninu, a nakonec vyberte semínka. Dá se sehnat mnoho odrůd, které jsou vhodné na celoroční pěstování. Jediné, co je potřeba hlídat, jsou teploty bod bodem mrazu, ty nemají zvláště mladé ředkvičky rády. Sázejte 1–2 cm hluboko. Kromě pravidelné zálivky a případného protrhání, pokud jste zaseli moc nahusto, se už nemusíte o nic starat. Za měsíc už jen sklidíte, a můžete sázet znovu.
Co najdeme v ředkvičkách?
Proč byste je měli kupovat nebo pěstovat? Najdete v nich vysoké množství vitamínu C, vitamín B, selen, a kyselinu listovou. Díky nízké kalorické hodnotě se dají zařadit do jakékoliv diety, mají schopnost hubit bakterie a plísně, posilují imunitu a jsou prospěšné i při nachlazení.
Foto: Shutterstock