V době sklizně je čerstvý česnek lahodnou záležitostí. Používáme jej pro teplou i studenou kuchyni, můžeme si užívat jeho přirozené antibiotické a antiparazitické vlastnosti. Postupem času se ale síla česneku vytrácí. Jak se postarat o to, abychom i na jaře mohli čerpat z jeho síly?
Domácí je nejlepší
Každý, kdo má kousek zahrady a na ní česnek, to dobře zná. Čerstvému česneku se nic nevyrovná. Je pevný, má říz, a taky pořádnou sílu. Do pomazánek, polévek i omáček jej stačí použít trochu, a máte o specifickou chuť postaráno. Mnozí z nás si kupují domácí česnek od lokálních pěstitelů. Jen 16 až 36 týdnů stačí k tomu, aby se vyklubal na svět ten pravý česnek. Vždy záleží na odrůdě. Byla by škoda, abyste přišli o dary, které příroda nabízí. Jak česnek uchovat?
Sklízejte včas
Když budete česnek sklízet včas, nestane se, že by se jeho kvalita snížila již od samého začátku. Někteří pěstitelé totiž chtějí nechat česnek v půdě co nejdéle, aby měli větší výnosy. To ale může být problém. Přezrálý česnek podléhá plísním a chorobám, navíc se špatně sklízí. Od konce červa do poloviny srpna, vždy podle dané odrůdy, by již měl být česnek pod střechou.
Jak vlastně poznáte, že je již česnek zralý? Klasický paličák se vám sám přihlásí. Jeho květní stvol se začne narovnávat, čímž jasně říká světu, že je již hotový.
Nepaličák zase signalizuje natí. Když je z poloviny žlutá a její konečky jsou seschlé, je ten pravý čas na sklizeň.
Zlaté pravidlo sklizně
Sklízet česnek bychom měli vždy v suché a teplé dny. Proč? Pokud budete česnek sklízet po dešti, bude na sobě mít nalepenou půdu. Tu pak budete zdlouhavě odstraňovat, nebo na česneku zůstane. Pomalu vysychající česnek je pak náchylný na plísně a choroby. To si pro svůj poklad ze zahrádky rozhodně nepřejete.
Skladujeme česnek
Česnek by měl jít do spižírny suchý. Palice si naskládejte do bedny s otvory, aby větrala. Teplota by se měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia, místnost zatemněte. Sluneční paprsky česnek spálí a znehodnotí.
Česnek je dobré skladovat v suchých prostorách a čas od času se jít podívat, zda některá z palic nepodléhá plísni.
Foto: Shutterstock