Klidné posezení v čajovně nebo v pohodlí domova s vodní dýmkou vnímá mnoho lidí jako zasloužený relax. Často při tom zapomínají, že vodní dýmka není od užívání cigaret příliš daleko. Naopak je většinou škodlivější. Přestože můžete zaslechnout názor, že je kouř zcela pročišťován vodou, není tomu tak. Ve skutečnosti přijímáte mnoho škodlivých látek přímo do plic.
Odkud pochází trend vodních dýmek?
Novinka, která k nám přišla z východního světa si získala sympatie mladých, ale i starších. Ingredienci ve formě tabáku můžete volit z mnoha různých variant. Existují samozřejmě různě kvalitní tabáky a také mnoho rozličných vůní, které zážitek zpříjemní. Tabák je zahříván rozžhaveným uhlíkem a ve výsledku se kouř ochlazuje pomocí nádoby s vodou.
Škodliviny
Na výzkum pozitiv a negativ užívání vodní dýmky se zaměřily různé skupiny vědců. Každý výzkum přinesl nové poznatky, ale ve výsledku se všechny shodují na alespoň minimálních škodlivých účincích. Kouř, který se dostává do plic uživatele totiž obsahuje nikotin, nikl, arsen, olovo, chrom a také benzopyren.
Nikotin
Jedná se o silně návykovou látku. Pokud je přijímána často, tělo si na ni vypěstuje závislost. Přestože se v kouři nachází velké množství nikotinu, nejedná se ani zdaleka o tu nejhorší složku.
Pozor na karcinogenní látky
Přestože je voda schopna vyfiltrovat z kouře mnoho nebezpečných látek, některé z nich v kouři i nadále zůstávají. Benzopyren se nachází stejně jako v kouři vodní dýmky i ve výfukových plynech. Nadměrný příjem této látky může v těle vyvolat značené obtíže. Nejprve se zaměří na dýchací cesty,a poté na trávící trakt a krvinky.
Arsen
Prvek, který se až do poslední chvíle tváří zcela nevinně. Pro tělo je toxický, karcinogenní a při pravidelných dávkách se usazuje v těle, způsobuje rakovinu, svalové křeče a zvracení.
Odborníci před častým inhalování vodních dýmek varují. Lidé si často neuvědomí, že jedna seance vydá co do škodlivin klidně za krabičku cigaret. A tu přeci jen tak lehce nevykouříte…