Ne vždycky se nám povede orchidej udržet. Pokud kořeny a listy začnou mít žlutou až hnědou barvu a květy uvadat, znamená to, že se orchideji nedaří a hyne. Napravit to může prášek z kurkumy, který má významné léčivé účinky, z kterého vaší orchideji připravíte léčebnou lázeň.
Postup použití
- Nejdříve rozpustíte lžičku kurkumy v cca 500 ml horké vody a nechte vychladnout.
- Má-li orchidej zahnědlé listy, musíte je ostříhat. Opatrně ji vyjměte z květináče, vezměte si ostré nůžky, aby řezy byly co nejčistší a rostlinu opatrně ostříhejte. Odstraňte z ní všechny hnědé kořeny.
- Vložte rostlinu do již připraveného roztoku a nechte ji několik minut nasát. Poté potřete kurkumovým práškem všechny uříznuté kořeny. Tak se rána dříve uzdraví.
- Sežeňte si rašeliník a vložte ho na dno květináče, do kterého následně dáte orchidej. Zasypte ji vhodným substrátem, tedy kůrou, aby držela v květináči, ale zase jí tam nesmí být moc.
- Nechte ji na parapetu, kde je dostatek denního světla, vyhraďte pro ni to nejsvětlejší místo.
- Pokud orchidej nebyla přelitá, než jste ji vyjmuli z květináče, nezapomeňte ji zalít.
- Oprašujte listy orchideje kurkumovou vodou jednou za dva dny, během tří týdnů by rostlina měla zregenerovat.
Benefity kurkumy
Kurkuma pochází z jižní a jihovýchodní Asie, kde volně rostla v tamějších lesích. Známe ji především jako žluté koření z indických jídel. Má prokázané protizánětlivé a detoxikační účinky, pomáhá proti křečím, čistí krev, prodlužuje pružnost pleti. Je to účinný a univerzální všelék, přitom stačí ji stačí pouze přidávat do jídla.
Čtvrt lžičky v jídle ani skoro neucítíte, ve větším má sladko-nahořklou chuť, podobně jako šafrán. Hodí se především do zeleninových jídel, barva zeleniny tak bude zářivější, aniž byste v jídle zeleninu ucítili. To samé se vlastně stane s kořeny od orchideje, které budou mít do jednoho dne lepší barvu.
Foto: Shutterstock