Zavařování se pozvolna stává dovedností starší generace. Přitom jde o úžasně praktický a vcelku jednoduchý způsob prodloužení trvanlivosti potravin. Zavařeniny se hodí nejen pro dlouhou zimu, ale také třeba na dovolenou.
Zavařovat se dá v zavařovacím hrnci, v troubě, v mikrovlnce nebo dokonce v myčce. Zavařeniny vám vydrží přibližně půl roku, tato doba se u jednotlivých potravin může lišit.
Pokud vás zavařování nadchlo, hurá do toho. Ale nezapomeňte na jeden velmi podstatný, leč často opomíjený krok – sterilizaci sklenic. Neděste se, nejde o nic náročného, zabere to chvilinku. Stačí si vybrat způsob, který vám vyhovuje.
Sterilizace v mikrovlnné troubě
Sklenice důkladně umyjte teplou vodou s mycím prostředkem, a ještě mokré je vložte hrdlem nahoru do mikrovlnky. Nalijte do nich trošku čisté vody. Nyní mikrovlnku zapněte na maximální výkon. Větší sklenice sterilizujte dvakrát 4-5 minut, menší postačí 3 minuty. Po skončení mikrovlnnou troubu otevřete a až sklenice trochu zchladnou, opatrně je vyndejte.
Sterilizace v myčce
Sklenice vložte do myčky, zapněte mycí program pro horké oplachování, nepřidávejte žádné čisticí prostředky. Po ukončení programu jsou sklenice ihned připraveny k zavařování.
Sterilizace v troubě
Sklenice důkladně vymyjte teplou vodou a mycím prostředkem, opláchněte. Pak sklenice naskládejte na plech a vložte do trouby předehřáté na 140–180 °C. Po 20 minutách sklenice vytáhněte.
Sterilizace ve vodní lázni
Připravte si velký hrnec, vyrovnejte do něj několik sklenic a zalijte je vodou, tak aby byly celé ponořené. Přiveďte vodu k varu. Jakmile voda začne vřít, vařte ještě dalších 5 minut, poté sklenice opatrně vyndejte, například potravinovými kleštěmi a položte je hrdlem vzhůru na čistou utěrku.
Zavařeniny ze sterilizovaných sklenic budou nejen chutné, ale také neohrozí vaše zdraví.
Foto: Shutterstock
Mně vydrží zavařeniny celý rok i bez sterilizace.🤷