Léto majonézám ani tatarským omáčkám příliš nepřeje. Jsou příliš kalorické a my se většinou snažíme do plavek spíše pár kilo shodit. A také jsou poněkud těžší na trávení a v parných dnech obecně dáváme přednost lehčím jídlům. Někdo může odmítat majonézy i z důvodu veganství, protože kromě oleje obsahují i vejce.
Ale také báječně chutnají a některá jídla jsou bez nich příliš mdlá a suchá. Tak co s tím?
Naštěstí existuje spousta způsobů, jak můžeme majonézu v našich sendvičích, dresincích a salátech nahradit. A máme pro vás i varianty pro vegany.
Z těch nejjednodušších možností, které vás nebudou stát žádnou další práci, můžete majonézu jednoduše nahradit zakysanou smetanou, řeckým jogurtem, různými druhy hořčice nebo pesta.
Díky své hladké struktuře a bohaté chuti vám může v některých případech místo majonézy posloužit i hummus. Ten se nemusí hodit do všech receptů, ale třeba v sendvičích nebo tuňákovém salátu vás mile překvapí. Každopádně jsou všechny tyto varianty kaloricky mnohem méně náročné, než klasická majonéza.
Připravte si některou z našich dalších 5 náhražek
Domácí avokádová “majonéza”
Tato obdoba majonézy je veganská a obsahuje spoustu zdravých tuků z avokáda a olivového oleje.
Budete potřebovat:
- 1 zralé rozmačkané avokádo
- 2 lžíce olivového oleje
- 1/2 čajové lžičky citronové šťávy
- 1/2 lžíce dijonské hořčice
- sůl
- česnekový prášek
- cibulový prášek
- pepř
Postup:
Dejte avokádo, olivový olej, citronovou šťávu a dijonskou hořčici do kuchyňského robotu a mixujte, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Dochuťte solí, česnekovým a cibulovým práškem a černým pepřem.
Domácí tahini dresing
Budete potřebovat:
- 2 lžíce tahini pasty
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce citronové šťávy
- 2 lžíce vody
- sůl
- pepř
- česnekový prášek
Postup:
Smíchejte tahini, olivový olej, citronovou šťávu a vodu v misce a dochuťte solí, pepřem a česnekovým práškem.
Tzatziki
Tento oblíbený řecký dresing je něco jako domácí majonéza mnohem lepší chuti.
Budete potřebovat:
- 1 salátová okurka
- jogurt řeckého typu
- česnek
- olivový olej
- sůl
- pepř
- kopr (nemusí být)
Postup:
Okurku nastrouhejte na jemném struhadle a vymačkejte z ní šťávu. Smíchejte s jogurtem, drceným česnekem (toho přidejte podle vaší chuti), pepřem, solí, koprem (pokud ho máte rádi) a zakápněte olivovým olejem. Správně má být tzatziki tak husté, aby v něm stála lžička.
Místo majonézy můžete použít i veganskou tofunézu. Samotná sice nechutná stejně, jako majolka, ale pokud ji zamícháte do salátů nebo dresingů, nemusíte poznat rozdíl.
Tofunéza
Budete potřebovat:
- 50 ml rostlinného mléka
- 50 ml olivového oleje
- 200 g tofu natural
- citronovou šťávu nebo jablečný či vinný ocet
- sůl
Postup:
Do mixéru nalijte mléko a přidejte olivový olej. Po kouscích vhazujte tofu a mixujte, až bude hmota dokonale hladká. Dochuťte citronovou šťávou a solí.
Takto máte hotovou základní tofunézu, která se hodí třeba do bramborového salátu. Chcete-li z ní udělat dresing, dochuťte ji třeba hořčicí, trochou bílého jogurtu, bylinkami a kořením.
Pokud přidáte k základní tofunéze hořčici, cibulku a kyselou okurku máte náhražku i za tatarskou omáčku.
Sojanéza
Budete potřebovat:
- 100 ml sójového mléka
- 200 ml slunečnicového nebo řepkového oleje
- šťáva z půlky citronu
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- sůl
- pepř
Postup:
Do vyšší nádoby nalijte sójové mléko, vymačkejte do něj citrón a zamíchejte ponorným mixérem. Potom postupně pomalu přilévejte olej a mixujte, dokud vám nevznikne dostatečně hustá konzistence. Přidejte hořčici, sůl, pepř a pořádně promíchejte.
Věříme, že si z naší nabídky vyberete právě tu “majonézu”, která potěší nejen vaše zažívání, ale nadchne i vaše chuťové buňky. A nebojte se experimentovat! Přidávejte bylinky i koření podle své vlastní chuti všude tam, kde je oceníte.
Foto: Shutterstock
Majonéza je majonéza. Zmíněné nesmysly s majonézou nemají nic společného.