Tento doma vyrobený balkánský sýr je stejně dobrý, jako jeho mnohem dražší jmenovec v obchodech. A na rozdíl od jiných sýrů má tu výhodu, že ho můžete jíst jen pár dní po vyrobení.
U nás ho většinou přidáváme do zeleninových salátů, ale na Balkánském poloostrově ho velmi často používají i k dochucování jídel nebo do polévek. Jedná se vlastně o napodobeninu řeckého sýru feta.
Vyrobte si balkánský sýr doma
Budete potřebovat:
- 4 l plnotučného nepasterizovaného kravského nebo kozího mléka
- 1/8 lžičky mezofilní startovací kultury
- 1 a 1/4 čajové lžičky chloridu vápenatého
- 1/2 tablety syřidla plus 1/4 šálku vody nebo 1/2 čajové lžičky tekutého syřidla
- 2 litry studené vody
- 1/2 kg soli bez jodu
- 2 a 1/2 lžičky octa
Postup:
- Nalijte mléko do velkého hrnce a ten umístěte do dřezu naplněného horkou vodou do 3/4 výšky hrnce. Případně můžete hrnec plný mléka vložit do ještě většího hrnce s horkou vodou. Potřebujete vytvořit efekt dvojitého kotle, tedy velmi postupně mléko zahřívat.
- Do mléka zahřátého na 30 ° C a jemně vmíchejte mezofilní startovací kulturu. Směs udržujte při teplotě 30 °C asi hodinu. Vmíchejte 1/4 čajové lžičky chloridu vápenatého a přidejte syřidlo. Jemně míchejte asi minutu. potom nechte směs půl hodiny odpočívat při nezměněné teplotě.
Jak si sýr vyrobit
Zkuste poptat domácí dodavatele sýrů, jestli neprodávají mezofilní startovací kulturu, syřidlo a chlorid vápenatý on-line.
- Mléčná směs ztuhne a bude vypadat jako jogurt. Zapíchněte čistý prst asi 2 cm hluboko do mléčné hmoty a jemně jej přitáhněte k sobě. Pokud má konzistenci jako tuhý jogurt, nakrájejte hmotu nožem s dlouhou čepelí vertikálně i horizontálně na asi centimetrové plátky, jako byste chtěli hrát piškvorky. Potom tvaroh velmi jemně rozmíchejte.
- Vložte hrnec zpět do dřezu nebo většího hrnce s horkou vodou a postupně zvyšujte teplotu na 35 ° C. Udržujte teplotu asi hodinu, až se tvaroh začne oddělovat od nažloutlé tekutiny – syrovátky. Teplota by neměla překročit 40 °C.
- Cedník vyložte tenkým plátnem. Nalijte tvaroh a syrovátku do cedníku, spojte plátno do ranečku a svažte do těsného uzlu. Nechte syrovátku odkapávat asi 4 hodiny při pokojové teplotě.
- Vzniklou hmotu nakrájejte na asi 7 cm široké bločky a nechte je položené v látce dalších 30 minut okapat.
- Připravte si nasycený solný roztok z 1/2 kg soli bez jodu rozpuštěné ve 2 litrech vody. Přidejte 1 lžičku chloridu vápenatého a 2 a 1/2 lžičky octa. Plátky sýru ponořte do slané vody na 10 až 12 hodin. Nenechávejte je tam déle, sýr by byl až příliš slaný.
- Nechte odkrytý sýr při pokojové teplotě po dobu jednoho až dvou dnů odpočívat a potom ho uzavřete do k tomu určených nádob a uchovávejte v lednici po dobu asi dvou týdnů.
Pro dlouhodobé skladování si připravte lehčí solný roztok. 2 lžíce soli rozpusťte ve 2 šálcích vody s 1/4 lžičky octa a 1/4 lžičky chloridu vápenatého. V tomto nálevu vám vydrží balkánský sýr i několik měsíců.
Pokud nemáte tolik času nebo se vám výroba balkánského sýru zdá příliš složitá, máme pro vás i jednodušší variantu, jak si levný sýr dokážete vyrobit doma sami za pár minut.
Rychlý recept na balkánský sýr
Budete potřebovat:
- 250 g tvrdého tvarohu
- 60 g soli
- 1 a 1/2 l vody
Postup:
Sůl nasypte do vody a nechte projít varem. Kostky tvarohu nechte okapat na sítku a jakmile nálev vychladne, vložte je do větší plastové uzavíratelné misky a zalijte solným roztokem. Misku uzavřete a vložte na čtyři dny do lednice. A to je vše!
Konzistenci balkánského sýra ovlivníte jednoduše výběrem. Pokud chcete, aby šel nakrájet na kostičky, kupte tvrdý tvaroh. Pokud chcete, aby byl lehce mazlavý a se salátem se trochu prolnul, kupte klasický měkký tvaroh, nechte jej přes noc v ledničce okapat a až poté nakládejte.
Recept si můžete dotvářet
Do nálevu můžete přidat cibuli, chilli papričky, mletou papriku, bazalku, česnek a jakékoliv jiné koření či bylinky, které dodají sýru pokaždé jinou chuť.
Foto: Shutterstock