Chřadnoucí muškáty zachrání speciální řez. Málokdo ho ale umí

Muškáty jsou jedny z nejoblíbenějších balkonových rostlin, které v naší zemi lidé pěstují. Jak na to, aby byly po celou sezónu krásné a reprezentativní? Když to bude nutné, proveďte speciální řez.

Kvetou od jara do konce podzimu

Když si pořídíte pelargonie, máte jistotu, že na vašem okně bude krásně od začátku jara až po konec podzimu. Až s prvními mrazy se muškáty schovávají a chystají se na další sezónu. Většinou je potřeba je jen dobře zalévat a hnojit. Někdy se ale stane, že budete muset přistoupit k razantnímu řezu. Jak na to?

Omlazovací řez

Stalo se vám, že vaše pelargonie nevypadají tak, jak byste si představovali? Přejděte k radikálnímu řešení. Podobný řez se provádí zjara, nebo v období před zimováním rostliny. Pokud se ale něco děje, můžete k němu přistoupit i v období plného růstu, tedy i během léta nebo začátku podzimu. Již za tři týdny se můžete dočkat nových listů a výhonků, nová poupata na sebe také nenechají dlouho čekat.

Pravidlo tří oček

Rostliny můžete zkrátit poměrně dost radikálním způsobem. Stačí, když dodržíte pravidlo tří oček. Zbavte se všech suchých a nevzhledných listů, polámaných stonků a zažloutlých částí rostliny. Poté, co se postaráte o omlazení rostliny, máte znovu naději na krásně kvetoucí balkónové ozdoby. Pelargonie vám opět pokvetou, zachráníte je také pro další roky. Vždy rostlinu zkraťte tak, aby zůstala tři očka.

Foto: Shutterstock

Poté dodejte dostatek výživy

Až se rostlina opět zabydlí v květináči, dopřejte jí dostatek výživy. Nejen po dobu startu, ale také po následující měsíce. Víte o tom, že například bobkový list obsahuje vápník, hořčík, fosfor, železo, ale také zinek a sodík? Mimo to se v něm nachází i kyselina mravenčí, vitamíny A, B a C. Můžete tedy dopřát muškátům zcela přírodní hnojivo.

Abyste si jej vyrobili, přelijte pět velkých listů bobkového listu litrem převařené vody o teplotě pod 70 stupňů Celsia. Takto nechte roztok, ať se spojí a následně jej používejte jako postřik na listy, ale také jako výživnou zálivku. Stačí jej podat jednou za měsíc.

Poté, co budete rostlinu řízkovat, jí dodejte také dostatek jódu a podpořte brzké kvetení. Jód se dá sehnat v lékárně, budou vám stačit dvě kapky na jeden litr dešťové vody.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments