Začíná se naplno provalovat, co bude současná kritická situace na trhu s energiemi znamenat pro domácnosti. Pokud dosud ještě někdo nevěřil tomu, že se jeho platby za elektřinu a plyn zmnohonásobí, musí konečně prozřít. Zprávy o tom se valí ze všech stran a jsou neoddiskutovatelné.
Cena nezná hranic
Dodavatelé už nemají na co čekat. Dosud spekulovali na to, že se ceny elektřiny a plynu ještě výrazně poklesnou, a tak čekali s nákupy. To se ale nevyplatilo. Teď musí mnozí narychlo energie kupovat, a to za dosud rekordní ceny. Je jasné, že to přenesou na své zákazníky.
V současné době se řeší hlavně cena elektřiny, ačkoliv plyn je na tom podobně špatně. Pokud jde však o elektřinu, její cena na rok 2023 už překonala hranici 1000 euro za megawatthodinu. Co to bude znamenat pro domácnosti, to prozradil expert na energetiku Jan Palaščák.
Ten se ve svém výpočtu na Twitteru ještě krotí. Počítá s tím, že cena z tisícovky za megawatthodinu ještě klesne a dodavatelům se podaří nakoupit v průměru někde kolem 500 eur. To je optimistický předpoklad. Přesto má však dopad, jaký si nemůže nikdo přát.
Optimistický příklad s hrozným výsledkem
I tato cena by totiž znamenala, že domácnost žijící v rodinném domku zaplatí za elektřinu 100 až 200 tisíc korun ročně. Lidé v bytě budou spíše na dolní hranici tohoto pásma, přesto je to ale částka, kterou nikdo za elektřinu platit nechce. K tomu si připočtěte ještě náklady na plyn, které jsou podobně vysoké.
Co by se stalo, kdyby cena elektřiny dále stoupala a dodavatelé by museli nakoupit megawatthodinu třeba právě za tisíc euro? To už snad raději ani nepočítat.
A jak pomůže stát? Zatímco lidé budou za elektřinu platit 200 tisíc ročně, on jim letos přispěje dvěma tisíci korunami, tedy jedním procentem. A k tomu říká, že nikoho nenechá padnout.
Foto: Shutterstock
Jen ad se bouří já se.knim rád přidám a myslím. Že se prida víc.lidi po České republice
To je porouchaný ruský translator?