Už jste měli slanou nádivku z cuket? Je velice chutná, a pokud máte cuket nadbytek, určitě stojí za vyzkoušení. Nádivka aneb koláč cukeťák se hodí na každou příležitost, a jíst se dá jak studený, tak teplý.
Cuketa a zdraví
Tato zelenina je plná vitamínů a minerálů, díky tomu dobře působí na náš zrak, pomáhá odbourávat stres, posiluje srdce i svaly, zlepšuje činnost mozku a je vhodná i při cukrovce. Navíc je z 90 % tvořena vodou. Můžete ji jíst za syrova, pokud ji důkladně umyjete, ale častěji se zpracovává tepelně. Čím kratší je tepelná úprava, tím lépe. Jako rychlovka podušená na pánvi si uchovává mnoho vitamínů. Na druhou stranu se s ní dá experimentovat i v teplé kuchyni a při pečení. Mezi její další výhody patří, že je nízkokalorická.
Jak vybrat dobrou cuketu?
Ne každému roste cuketa na zahrádce. Když ji vybíráte na trhu nebo v obchodě, upřednostňujte mladé kusy. Ty se dají jíst i se slupkou, která obsahuje řadu živin. Povrch cukety by měl být pružný a lesklý. Staré a nahnědlé cukety nejsou vhodné ani na delší tepelnou úpravu.
Co budete potřebovat?
Cuketový koláč nečítá mnoho ingrediencí, většinu z nich máte pravděpodobně doma:
- 5 cuket
- 1 cibule
- 4 mrkve
- 4 stroužky česneku
- 400 g šunky
- 400 g eidamu
- 5 vajec
- 100 ml olivového oleje
- Polohrubá mouka
- Sůl, pepř
- Oregano
- Prášek do pečiva
Jak na to?
Cibuli, cuketu, mrkev a sýr nastrouhejte. Šunku nakrájejte na kostičky a česnek na tenké plátky. Přidejte našlehaná vejce. Vše smíchejte dohromady, přidejte koření a olej, a nakonec přisypte polohrubou mouku s práškem do pečiva. Těsto nalijte do pekáče, a pečte hodinu na 180 stupňů. Po dopečení podávejte buď samostatně, nebo s jogurtem či zakysanou smetanou.
Jak jinak upravit cuketu?
Kromě koláče nebo dušení na pánvi se cukety často grilují. Jsou výtečnou přílohou k masu. Připravit si z nich můžete i cuketovou omáčku k těstovinám, nebo rychlé cuketové placky. Cuketa je univerzální zelenina, která se hodí skoro ke všemu.
Foto: Shutterstock