Námořnické buřty jsou skvělou chuťovkou, kterou uděláte radost každému chlapovi. Hodí se k pivu, a dají se buď připravit na rychlou spotřebu nebo naložit. Tak je můžete uchovat do zásoby a až nebude vědět, čím návštěvu pohostit, vytáhnete tuto lahůdku. Jde o vylepšené buřty na pivu, které možná znáte v původní receptuře. Kysané zelí špekáčkům ale dodá nový šmrnc.
Co budete potřebovat?
Připravte si:
- 8 špekáčků
- ½ kg kysaného zelí
- 300 ml černého piva
- 2 cibule
- 1 lžičku cukru
- Hořčici
- Konzervu nasekaných rajčat
- Chilli dle chuti
- Pepř, sůl
Jak na to?
Nejprve špekáčky oloupejte a rozkrájejte na kostičky. Cibule nakrájejte na kolečka. Rajčatovou konzervu smíchejte s hořčicí, cukrem, pivem a chilli (pokud nemáte rádi pikantní, nemusíte). Připravte si pekáč, rozložte na něj kysané zelí a přidejte polovinu cibule. Nasypte pokrájené špekáčky, zalijte rajčatovou směsí a navrch nasypte zbytek cibule. Pečte ve vyhřáté troubě, dokud omáčka nezhoustne.
Pak je můžete buď okamžitě spotřebovat a podávat například s chlebem, nebo je naložit do čistých sklenic. Stačí je uskladnit ještě teplé, sklenice uzavřít, a otočit dnem vzhůru. Takto vydrží i několik týdnů.
Jak poznáte kvalitní špekáčky?
Špekáčky nejsou buřty. Receptura se časem dost změnila, a výrobci do buřtů často přidávají mouku, a naopak v nich chybí kousky špeku. V pravém špekáčku by mělo být vždy nejméně 40 % masa. Čím více, tím lépe. Nejčastěji jde o maso vepřové, často doplněné hovězím či telecím. Ve špekáčku nesmí chybět ani špek.
Kvalitní výrobek je pak ručně vázaný v přírodním střívku. Do špekáčku mimo jiné nepatří mouka, kůže ani rostlinné tuky. V klasickém buřtu však mohou být různé příměsi, a masa tam je o dost méně. Při výběru kvalitního špekáčku e zaměřte i na obsah soli, který by neměl být vyšší než 2,5 %.
Foto: Shutterstock