Na chuť smažených jídel nedají mnozí dopustit. Ačkoliv to není zrovna něco, co bychom měli konzumovat každý den, jde o nedílnou součást české kuchyně, která je na smažení do značné míry postavena. Málokdo ale má rád zápach, který při smažení vzniká a má tendenci se v bytě dlouho držet, obzvlášť pokud máte plotýnku v permanenci a smažíte často.
Smažení nemusí být nepříjemné
Zápach se vám může usadit ve vlasech, v oblečení a také v nábytku, odkud ho budete jen obtížně dostávat. Je proto nejlepší, aby vůbec nevznikal. Zkušená hospodyňka prozradila několik tipů, jak si se zápachem ze smažení snadno poradíte, a to třeba i bez digestoře nebo otevřeného okna.
Nejlepším způsobem, jak zápach ze smažení eliminovat, je použití bílého octa. Můžete ho použít současně se smažením nebo až krátce poté, abyste se vzniklého zápachu zbavili. Každopádně je třeba ho přivést do varu a v této podobě ho nechat působit pět minut. Ocet má tu vlastnost, že umí zápach pohltit. Nemusíte se přitom bát, že by tak vznikl jiný odér z octa. Ten vůbec neucítíte.
Omezte zápach při smažení
To ale není zdaleka všechno, jak si můžete se zápachem ze smažení pomoci. Existují i další velmi účinné fígle, které stojí za to vyzkoušet.
- Před smažením vezměte citronovou šťávu a pokapejte s ní maso. Zápach tak bude výrazně redukován.
- Když začne olej na smažení pěnit, je třeba do něj přidat špetku soli. Ta pěnění a šíření zápachu zmírní.
- Nezapomeňte při obalování řízků či jiných potravin náležitě oklepat strouhanku. Pokud je totiž strouhanky příliš, má tendenci při smažení odpadávat, připalovat se a ve výsledku vytvářet nepříjemný zápach.
- Jakmile se olej více rozpálí, neváhejte do něj přidat trochu studeného čerstvého oleje.
- Když se olej rozpálí, vložte do něj korek. Ten dokáže pachy omezovat.
Jak vidíte, možností je celá řada. Je tedy jen na vás, abyste je vyzkoušeli a vybrali si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Případně je můžete také nakombinovat pro ještě větší efekt.
Foto: Shutterstock