Jezdíte ráda na kole, ale v kopcovitý terén vám dělá problémy? Partner vám pokaždé ujede a vás už to nebaví, ale zároveň si užíváte výhledy v horách a následné sjezdy? V následujících řádcích se podíváme, jak vybrat dámské elektrokolo, díky kterému se role obrátí a váš muž ještě bude prosit, abyste zpomalila.
Hlavní výhody dámského elektrokola
Elektrokolo vám umožní fyzicky nenáročný přesun z místa A do místa B ve městě i v přírodě. I méně zdatné sportovkyně tak mohou vystoupat na místa, kam by je jejich kondice jinak nepustila a objevit krásy horských cyklotras. Pokud si však chcete dát do těla, můžete si navolit menší stupeň výpomoci, takže i na elektrokole se můžete příjemně zapotit.
Elektrokolo využijete i na cestu do práce. Ušetříte životní prostředí a např. v době koronaviru se vyhnete velké koncentraci lidí v MHD. A jak už jsme naťukli v perexu, elektrokolo elegantně smazává rozdíly ve fyzické výkonnosti mezi muži a ženami.
Rozdíly mezi dámským a pánským elektrokolem
Dámské elektrokolo má obvykle menší rozměry rámu, který je zároveň svým tvarem lépe přizpůsobený ženské anatomii. Horní trubka rámu je většinou snížená, aby usnadnila nástup a výstup. Rozdíl je také v ergonomii sedla, řidítek či délce představce. Dámská elektrokola jsou také obvykle laděna do pestřejších barev.
Rozdělení dámských elektrokol podle druhu jízdy
- Dámská horská elektrokola jsou nejlépe připravena do hor a do terénu. Obvykle mají odpruženou přední vidlici a širší pláště.
- Další kategorií jsou dámská městská elektrokola, která vám usnadní cestu do práce či na nákup. Jejich poznávacím znakem je pohodlný posez a nosič v zadní části.
- Dámská krosová elektrokola představují dobrý kompromis mezi horským a městským elektrokolem. Jsou vhodná nejen na jízdu po asfaltu, ale poradí si i s lehčím terénem jako jsou např. polní cesty.
- V poslední době se začínají vyrábět i dámská skládací elektrokola, která se po rozložení pohodlně vejdou do MHD, nebo do kufru auta.
Rozdělení dámských elektrokol podle typu pohonu
- Výhodou středového motoru je plynulejší jízda díky tomu, že motor funguje podle síly vašeho záběru. Pracuje tak jen v případě, že je to opravdu třeba. To zaručí maximálně efektivní šlapání a dlouhou výdrž baterie. Středový motor používají hlavně horská elektrokola.
- Výhodou nábojového pohonu je nižší pořizovací cena, okamžité zrychlení a jednoduchý servis. Nevýhodou je větší zatížení obvykle v zadní části kola, čímž se mění i těžiště. Nábojový pohon používají hlavně městská elektrokola.
Jaké parametry řešit při výběru elektrokola?
- Nejdůležitější je samozřejmě vybrat si typ elektrokola podle toho, kde budete primárně jezdit. Pokud bydlíte v Praze a hledáte kolo, se kterým budete jezdit do práce, bude vám stačit dámské městské elektrokolo. Pokud však rádi jezdíte na hory, pořiďte si dámské horské elektrokolo.
- Důležitá je velikost rámu. Výrobci elektrokol obvykle uvádí i velikostní tabulky, takže si jednoduše vyberete velikost rámu podle výšky postavy.
- Většina z nás bude asi řešit i cenu elektrokola. Cenový rozsah je opravdu velký a obvykle odráží i kvalitu zpracování a značku. Nejlevnější dámská elektrokola začínají na 25000 Kč, ale např. profesionální celoodpružená elektrokola atakují hranici 200000 Kč.
Jak daleko dojedu na elektrokole?
Jednoduchá otázka, složitější odpověď. Délka vyjížďky se bude odvíjet od více faktorů. Záleží nejen na kapacitě baterie, ale také na stylu jízdy, výškovém profilu a vaší hmotnosti. Dojezd se dle konkrétního modelu uvádí od 40 do 120 km.