Každý to zná – ráno se vzbudí a jediné, co prvně cítí, není radost z nového dne, ale šílená bolest svalů, která hned zkazí náladu. Nejčastější příčinou bolesti svalů bývají zranění nebo případně natažení či jejich natržení po sportovní činnosti či sportovní aktivitě. Když jsou svaly zatěžovány, ony se následně ozvou, a to právě ukrutnou bolestí a citlivostí. Bolest a citlivost se často pociťuje jak v klidovém režimu, tak i při jakékoli činnosti. Ale to ostatně všichni dobře známe, jelikož jsme to prožili. Otázkou je, jak rychle bolest svalů vyléčit?
Ještě než přejdeme k odpovědi na otázku, máme pro vás zajímavosti. Věděli jste, že se bolesti svalů odborně říká myalgie? Název označující bolesti svalů vznikl už v dávném starověkém Řecku a je odvozen od slova “myos”, což v překladu znamená právě “sval”. A věděli jste také to, že skoro devadesát procent lidí má pocit či žije v domnění, že právě kvůli bolesti svalů nežijí kvalitní život?
Bolest svalů může způsobit i stres
Sice jsme důvody, proč nás bolí svaly, již vyjmenovali, zapomněli jsme ale na jednu z velmi častých příčin, a tou je stres. Když jste ve stresu, když vaše tělo ovládá nahromaděné napětí, tělo najednou produkuje hormony, které vzápětí zvýší napětí svalů a bolest a citlivost je najednou na světě. Právě to je důvod bolesti zad, když jdete domů z práce. Samozřejmě důvodem bolesti svalů může být i nachlazení.
Jak se nemoc svalů léčí?
I když bolest svalů přejde za pár dnů, lidé se jí chtějí zbavit co nejdříve. Buď je možné využít gely a mastičky z lékárny, které se vmasírují do postiženého místa, nebo zkuste cvičit. Na bolest zad pomáhají rotace na baloně, na bolest svalů pomáhá celkové protažení, ideální je třeba jóga.
V případě, že vás svaly bolí opravdu silně, raději vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař může poradit konkrétní cviky na rehabilitaci, případně vás může poslat na vyšetření, díky němuž se odhalí příčina bolesti.