Ve slupce je nejvíc vitamínů. Poučení, které slýcháme už od základní školy. Proč jsme se jej stále nenaučili respektovat? Proč neustále odstraňujeme slupku u těch druhů zeleniny, kde to není zapotřebí? Zpracování doma pěstované zeleniny a zeleniny ze supermarketu se liší.
Domácí rajčata nejsou super zdravá
Rajčata pěstovaná na zahrádce jsou chuťově skvělá, přesto nejsou bez rizika. I když se vyhnete postřikům nebo nepoužijete zakoupená hnojiva. Rajčata přijímají z půdy dusičnany i pesticidy, které v půdě jsou bez ohledu na to, jakým způsobem na vlastní zahradě hnojíme. Čistě přírodní a domácí hnojiva totiž mohou obsahovat mnohem více dusičnanů než hnojiva balená. Vyhnutí se postřiku zase znamená ohrožení rajčat, může je napadnout plíseň bramborová nebo jiná choroba.
Omývání domácí zeleniny
Doma pěstovanou i kupovanou zeleninu je třeba před konzumací důkladně umýt. Při umývání otírejte zeleninu rukou a jemně ji třete. Zárodky chorob jsou i v prostém vzduchu. Omytím se odstraňují spóry mikroorganismů a prach. Pokud je ale zelenina napadena chorobou, nepomůže ani důkladné umytí pod proudem vody.
Které druhy zeleniny loupat a neloupat
- Brambory – zbytky pesticidů se nacházejí uvnitř brambory, oškrábáním je neodstraníte.
- Brambory ošetřené po sklizni proti klíčivosti – ty je nutné oškrábat.
- Mrkev – stačí omýt, netřeba škrábat.
- Kupované salátové okurky – nutné oškrábat, jsou ošetřeny nástřikem.
- Okurka a cuketa – doma pěstované není nutné škrábat.
- Listová zelenina – pokud je lehounce nahnilá, stačí odstranit jen list s hnilobou.
Jak zbavit zeleninu chemického ošetření
Zeleninu a případně ovoce můžete zbavit chemického postřiku vykoupáním v lázni s octem a solí. Pokud v misce s vodou rozpustíte dvě lžíce soli, přidáte čtvrt hrnku octa a vše promícháte, získáte lázeň na ovoce a zeleninu. Do misky ponořte ovoce a zeleninu na 20 minut a následně omyjte pod tekoucí vodou.
Foto: Shutterstock
Muž v rusku to dělá správně a oloupal si penis.
Nic naplat. Češi jsou nejspíš nejblbějším národem.