Neskutečný trik, který dodavatelé elektřiny a plynu dělají svým zákazníkům. Stačí udělat jednu chybu a nedoplatíte se

Současná situace připomíná hraní kdo s koho. Na trhu obrovským způsobem stouply ceny elektřiny a plynu a v řadě případů jde o to, kdo je nakonec zaplatí. Dodavatelé energií jsou ve složité situaci, kdy mají zákazníky, kterým musí elektřinu a plyn dodat, ovšem často nezvládli jejich nákup, a tak by je teď museli pořizovat za mnohem vyšší ceny, které se jim od lidí nevrátí.

Nevíte, kolik nakonec zaplatíte

Solidní společnost by v takovém případě přiznala chybu a držela by se dojednaného smluvního vztahu. Ten jí jednoznačně určuje, že musí energie dodat za sjednané ceny v rámci určitého tarifu. Pro firmu to pochopitelně znamená ztrátu, avšak takové už je podnikání. Někdy tvoříte zisk, jindy je třeba v rámci udržení podnikání zvládnout i vygenerovanou ztrátu.

To se ale mnohým firmám příliš nechce. Jak upozorňuje Energetický regulační úřad, především menší dodavatelé se aktuálně ve velké míře snaží zbavit břemene, které je zavazuje k dodávkám energií za nasmlouvané ceny. To je pro ně nevýhodné.

A tak se rozhodli vyzkoušet trik, kdy svým zákazníkům oznamují, že je převádějí na nový produkt. Obvykle je to zahrnuto ve spoustě marketingových frází, kdy je takový tarif se spotovými cenami vychválen, protože zákazník bude platit tolik, jaká je aktuální cena na trhu. A ta přeci může klesnout. Jenže může také narůst. A hlavně je aktuálně velmi vysoká.

Pro domácnosti mají tyto tarify také velkou nevýhodu v tom, že vlastně absolutně neví, kolik budou nakonec platit. Mohou mít štěstí a může to být nakonec docela dobré. Ale mohou mít i smůlu a nakonec se nedoplatí. Dobře hospodařící domácnost by na něco takového neměla přistoupit.

Foto: Shutterstock

Není v tom žádná výhoda

Dodavatelé však dělají, jakoby to bylo nevyhnutelné. Podle ERÚ to ale není pravda. Je třeba se podívat do smlouvy s dodavatelem, zda mu něco takového umožňuje. Ve většině případů tomu tak přitom není. Přechod na spotový tarif se totiž víceméně rovná uzavření nové smlouvy.

Problémem jsou také zálohy. Spolu s přechodem na spotové ceny často dodavatel zašle předpis záloh, které nevycházejí ze známých cen, ale jsou vypočteny z předpokládaného budoucího vývoje. Už na nich je často vidět, že to s vámi dodavatel nemyslí úplně dobře. Na internetu se teď objevily předpisy záloh od jednoho dodavatele, který se tímto způsobem zachoval. V zimních měsících má taková domácnost platit třeba i 50 tisíc korun jen za elektřinu.

Regulační úřad každopádně radí na podobné fígle v žádném případě nepřistupovat. Je třeba se ohradit a dodavateli sdělit, že změnu považujete za neúčinnou. Jinak se totiž skutečně nemusíte doplatit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments