Výrobci elektřiny jsou z plánu zastropování cen pro koncové zákazníky nadšeni. Není divu, přesně to jim totiž hraje do karet. Stát zvýšené ceny zaplatí za domácnosti i firmy, které uhradí pouze určitou, pevně stanovenou část.
Chybí motivace
Měli bychom být ale na pozoru před něčím, co výrobci energií chválí. To totiž nemusí být v zájmu veřejnosti, jakkoliv se to teď zdá jako řešení, které domácnostem hodně pomůže, protože jim jednoduše zaplatí část faktur.
Zvolené řešení má ale celou řadu problémů. V první řadě žádným způsobem nezvýhodňuje ty, kdo se snažili o vlastní úsporná opatření, ať už instalací fotovoltaických panelů nebo třeba zateplením domu. Stát de facto říká, že je to úplně jedno.
Zastropování cen také žádným způsobem nenutí k úsporám v tom smyslu, aby si lidé lépe rozmysleli, jak budou svítit, zda budou vyndávat spotřebiče ze zásuvky, případně zda si nesníží teplotu. Dotace se bude vztahovat na celou spotřebu, nikoliv na její základní část, tak jako třeba v Rakousku, což by domácnosti motivovalo k úsporám.
Šetření se nevyplatí
Šetřit se budou snažit zejména nízko a středněpříjmové domácnosti, pro které mohou být i zastropované ceny poměrně vysoké. Naopak vysokopříjmové domácnosti dost možná žádnou podporu nepotřebovaly. Přesto ji dostanou. A tak budou ještě méně motivované s energiemi šetřit.
Jsou to také bohatší lidé, kteří mají třeba několik nemovitostí, ve kterých spotřebovávají energie. Strop bude platit na všechny z nich. Taková rodina může přijít státní rozpočet hodně draho.
A tak se dostáváme k tomu, kdo to všechno zaplatí. Jediné, co se totiž stane, je skutečnost, že se všechny platby hodí do jednoho pytle a na ten se vezme další dluh. Ten bude nás všech a z výše uvedeného vyplývá, že nejvíce z něj budou prosperovat ti movitější.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
No-dle mne je to takhle dobře… proč by se tu mělo cpát jen těm co nemaj,nedělají a nepřispivají do rozpočtu…??(ty by se mělo spíš víc motivovat-né podporovat ve válení doma) A co ti co Maj třeba bytový dům a poměrné odpočty a pronajmuté byty mají také lidi co jsou v podstatě chudí…ty v případě omezení utřou…?? pronajímatel jim následně rozučtuje ceny dle vyúčtování..?..pokud zohledni jen jeho a zbytek vyúčtuje se dráze…tak co bude?následně to při zúčtování rozúčtuje lidem -tak dle mne to zas nebude také správně..!!! Navíc se všude píše,že lidé snižují odběry a šetří,tak kde je pravda,…? A co… Číst vice »
Nejprve co jsou to ty nízko příjmové, středně příjmové atd. No a za druhé. Kdybychom neměli ve vedení státu papaláše, ale lidi odborně znalé problematiky energii, tak bychom se nedostali do tohohle průseru. Problém je, že to je neschopná banda, která všude vidí jen Babiše a UA, do které se strkají peníze, místo, aby se pomáhalo lidem tady v ČR.
Jedině japonec?
Dobře tak. Lidi je potřeba brát u huby jak jen to jde za jejich blbost jaký režim si zvolili a jaké politiky si zvolili! Howgh.
Jak nejchudší na nejbohatší? Copak existuje rovná daň? Bohatší více přispívají do rozpočtu, mnozí chudí vůbec.
Souhlasim. Zdrazeni energii se dotlo vsech bez ohledu na prijmech. Navic zastropovsni cen energii a jejich dotace ze strany statu se pocita z prijmu domacnosti. Takze clanek moc nedava smysl.