Pokud si dnes v některém z českých obchodů koupíte máslo, je bohužel slušná pravděpodobnost, že dostanete kus, který už je rok starý a navíc ještě rozmražený. Obzvlášť pokud se prodává v nějaké zajímavé akci. Na ně přitom lidé v současné době drahých potravin slyší a snaží se využít atraktivní nabídky.
Jak poznat dobré máslo
Na problém upozornil Zemědělský svaz, kterému se nezamlouvá, že české řetězce využily příležitost a skoupily vyřazené zboží ze skladů hmotných rezerv Evropské unie. V těchto skladech se pochopitelně musí potraviny pravidelně obměňovat. Ty vyřazené pak mohou skončit právě na pultech obchodů. V tomto případě se znovu potvrzuje, že na českého spotřebitele si zahraniční řetězce dovolí opravdu leccos.
Kromě toho, že je dané máslo rok staré, navíc ještě prošlo procesem zamražení a následného rozmražení. Řetězce do značné míry hřeší na to, že český zákazník se v máslech zase tolik nevyzná.
Platí přitom, že tu existují dvě kategorie másla, které se liší zejména datem spotřeby. Tou první je je čerstvé máslo, jehož trvanlivost je pouhých dvacet dní od data výroby. Druhou je potom obyčejné máslo, u kterého však zákazník nepozná, kdy bylo vyrobeno a zda náhodou neprošlo procesem zamražení.
Češi kupují podle ceny
Jak ale takové špatné máslo poznat? Jako výchozí bod nám mohou posloužit právě čerstvá másla od českých výrobců. Podívejte se, kolik za ně chtějí. Pokud je potom vedle obyčejné máslo, které se prodává výrazně levněji, třeba o polovinu, je docela dost pravděpodobné, že jde o rozmražené máslo ze státních rezerv.
Nejde přitom o ojedinělou záležitost. Potravinové rezervy udržují všechny evropské státy. A jak se ukazuje, v případě výměny rády posílají staré zboží právě do České republiky, kde si vždy najde odbyt. Zde jsou totiž zákazníci velmi citliví na cenu, a pokud mají možnost koupit levnější máslo, takřka vždy po něm sáhnou. Taková másla také obvykle pocházejí z cizích zemí, jako je třeba Německo, Nizozemsko nebo i Polsko.
Foto: Shutterstock
“dostanete kus, který už je rok starý a navíc ještě rozmražený.”
Tak to ještě ujde. Horší by bylo dostat kus, který je rok starý, a nebyl ani zamrazený😄.
Mimochodem: co je tedy špatně, když člověk ani nepozná, že to máslo je rok staré, zamrazené, a následně rozmrazené?
Já jsem si zabrečel teď. Počítá se to, že to z máslem nemělo nic společného? ….. Hoši kravský suchý bok každých 20 s. Z kravína za 790 000- 1 200 000 Kč za 1 ks do Anglie, Japonska ani Bruselu ani zejména do Kanadského ráje… Nevyjíždí? Zpětně jé jé jé nám to tu celé politik jeden… Hmm jak to? No 2 Kč za mlíko prodáváme do ciziny ..Hmm a to by jsme chtěli z Polska normální máslo? No ? Bobky od kozy… A ještě jsme šťastní… Vždyť je nás jen okolo více jak deseti milionů lidí… Koukněte té na zeměkouli… Číst vice »
Brání vám něco odebírat to mléko o pár haléřů dráž a vydělávat na tom nehorázné peníze?
Slabých kousků je tady hodně. Možná i 10-15% populace 😀
Tak ať ho v Čechách nepredrazuji a budeme si kupovat raději naše 😉🇨🇿
My automaticky dáváme máslo do mrazáku, když jich koupíme víc v “akci” A chutná pořád stejně 🤷♀️
Jestliže zákazník nepozná, že bylo máslo zamraženo, proč by mělo vadit, že bylo zamraženo?
Ahoj tak by mě zajímalo zda je to zdravotně špatně když se máslo zamrazí?
Zemědělci máslo nevyrábí , to vyrábí mlékárna .
Mlékárenství spadá pod zemědělství.
To mají to máslo vyhodit nebo dát prasatum? Je to běžná praxe v celém světě. Bohužel náš stát nedokáže, neumí a nebo nechce zabránit neoprávněným ziskem řetězců s touto komoditní a kontrolovat její nezávadnost.
Jste uplne mimo, v zadnem ceskem supermerketu cerstve maslo nesezenete. cerstve maslo je podle nasi legislativy maslo, ktere neni starsi nez 20 dni od vyroby, coz neznamena, ze nasledne nemuze byt prodavano jako maslo. a vsechna ta ceska masla, co jsou 2x drazsi nez ta akcni nejsou cerstva masla, jak se nam tu autor snazi tvrdit.