Některé druhy masa se vaří opravdu dlouho, a občas se stává, že nechtějí změknout ani za nic. Jsou ale tipy a možnosti, jak to udělat, abyste si na něm nakonec pochutnali.
Vyzkoušejte jedlou sodu
Nejčastější doporučení, které se objevuje, je použití jedlé sody. Soda dokáže skutečně změkčit jakékoliv maso. Doporučovaní je zvlášť v případě, že připravujete zvěřinu, protože dokáže eliminovat její odér. Buď můžete maso před přípravou namočit do vody s jedlou sodou, nebo přidat sodu přímo do hrnce. Fungovat by měly oba způsoby. Masu pomůže změknout, ale může i mírně změnit chuť. Záleží především na množství, jaké použijete.
Jde to i bez sody, je potřeba trpělivost
Chcete se použití jedlé sody vyhnout právě z obavy, že se masu změní nejen konzistence ale i chuť? V tom případě je maso potřeba dlouho vařit nebo dusit. Teplotu udržujte mezi 70-95 °. Mělo by se vařit velmi pomalu, jinak by mohlo být tvrdé.
Použijte paličku na maso
U vepřového masa se vyplatí použít paličku na maso, a to ještě předtím, než ho okořeníte. Narušíte povrch masa, a díky tomu pak změkne mnohem rychleji. Tento způsob se dá nahradit i propícháním masa vidličkou.
Naložte maso do marinády
Použitím marinády zabijete dvě mouchy jednou ranou. Za prvé maso ochutíte, zadruhé ho změkčíte. Nicméně marináda musí obsahovat buď enzymy, nebo kyselou složku, aby to fungovalo. Dobře funguje i zakysaný mléčný výrobek, například jogurt nebo podmáslí. Změkčující enzymy pak najdete v ovoci jako je ananas nebo papája.
Slaný nálev
Místo marinování můžete použít slaný nálev. Naložte maso nejméně na 12 hodin do slané vody. Jen si v tomto případě dejte pozor při dochucování, abyste maso nepřesolili. Do vody, ve které ho budete namáčet, můžete přidat i cukr nebo bylinky. Ale k sehnání jsou i komerčně prodávané změkčovače masa, a ty můžete v případě potřeby využít také.
Foto: Shutterstock