Začalo se topit. Češi si neví rady a zmatkují. Stačí malá chyba a už se nedoplatí

Dříve poměrně rutinní okamžik se letos mění v hodně nepříjemnou chvíli. Na mnoha místech začíná topná sezóna. To znamená, že v bytových domech se pouští ústřední topení a v rodinných domech se aktivizují kotle, ať už jsou na jakoukoliv energii.

Připravte se na velký rozdíl

Tento rok to také znamená, že domácnosti začínají doslova pálit peníze. Ceny elektřiny a plynu totiž velmi výrazně vyskočily a mnozí už jedou na nových tarifech, které přinášejí mnohonásobně vyšší ceny než v minulosti. Stát sice přislíbil určité zastropování, avšak to bude přibližně v trojnásobné výši dosud běžných plateb a navíc ještě nebylo schváleno.

Řada lidí si teď neví rady s tím, jak nastavit topení, protože dříve to jednoduše neřešili. Jejich obavy jsou přitom oprávněné. Nesprávně nastavená otopná soustava, případně radiátory a zároveň opominutí úsporných opatření se letos může opravdu hodně prodražit. Všechny tyto kroky mohou spotřebu energií významně snížit, ale na druhé straně také zvýšit, pokud je neprovedete správně. Rozdíl může být nakonec třeba i padesát procent mezi oběma extrémními příklady, což může znamenat desítky i stovky tisíc korun ročně.

V první řadě je nutné odvzdušnit radiátory, a to ideálně ještě předtím, než se v nich začne topit. Nezapomínejte ale průběžně odvzdušňovat i v průběhu topné sezóny. Jen tak dosáhnete optimálního výkonu a zamezíte přebytečné spotřebě. Správné je začít od nejníže položených radiátorů a postupovat výše.

Foto: Shutterstock

Konec přetápění

Topení je potřeba také očistit od nánosů prachu. Ten totiž dokáže až překvapivě snížit jejich účinnost. Tu naopak zvýší umístění hliníkové fólie za topení. Ta bude odrážet teplo do středu místnosti a nebude se tak tolik držet u stěn, kde není zase tak potřebné.

Zásadní je dobré utěsnění. Projděte si byt nebo dům a zjistěte, zda vám někde neuniká teplo. Takové místo je nutné utěsnit. Jde zejména o místa u oken nebo vchodových dveří. Takto lze ušetřit opravdu hodně.

Češi jsou historicky zvyklí svá obydlí hodně přetápět. Podle průzkumů topilo na 25 stupňů celých 60 procent domácností. Pokud v tom budete letos pokračovat, opravdu se nedoplatíte. A není to ani nijak zvlášť přínosné. Optimální teplota v obývacím pokoji je totiž 21 stupňů a v ložnici pak dokonce jen 18 stupňů. Pokud je vám v takovém prostředí zima, je potřeba se přiobléci. Nikdo neříká, že doma máte chodit nazí. Domov otepí třeba také koberce namísto chladných podlah. Nezapomínejte také nosit bačkory.

Velmi zásadní je na podzim a v zimě rovněž větrání. Mnozí jsou i v těchto ročních obdobích zvyklí nechat okna otevřená “na větračku” po celý den. Úniky tepla jsou v takovém případě obrovské. Naopak se doporučuje větrat jen několikrát za den, ale za to intenzivně po dobu několika minut. Pak okna ale zase zavřete.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments