Čištění odpadů u dřezu nebo v umyvadle nebývá zrovna příjemná činnost, ale jednou za čas se to zkrátka udělat musí. Navíc při preventivním čištění předcházíme tomu, že se odpad ucpe a jeho vyčištění pak bude výrazně náročnější záležitostí.
Prevence je důležitá
Základem je nesplachovat do odpadu věci, které by ho postupem času mohly ucpat. V případě kuchyňského dřezu jsou to nejčastěji zbytky jídel, v koupelně zase vlasy. Hodně pomohou sítka, která vložíme do dřezu a která zachytí všechny větší nečistoty. Nicméně jakmile o tom začneme jednou přemýšlet, budeme si automaticky dávat pozor na věci, které by odpad mohly ucpat.
Další důležitou činností je čistit dřez a odpad pravidelně – i když ještě není ucpaný a nezapáchá. Stojí to jen pár minut času a zabráníme tím mnohem složitějším problémům.
Jak čistit dřez
K čištění dřezu a odpadu můžeme samozřejmě použít komerční chemické prostředky – nejsou však příliš vhodné pro preventivní údržbu, protože bývají hodně silné a jejich časté používání by mohlo dřez nebo trubky poleptat.
Pokud tedy nemáme problémy, ale chceme dřez jen vyčistit, můžeme bez obav sáhnout po běžně užívaných přírodních čistidlech: jedlé sodě a octu. Nasypeme do odpadu několik lžiček jedlé sody, zalijeme octem, necháme chvíli působit a pak důkladně prolijeme teplou vodou. To často stačí k tomu, aby povolily nahromaděné usazeniny a odpad se vyčistil.
Ucpaný odpad
Když už se odpad jednou ucpe, může být nejjednodušší variantou sáhnout po zmíněných chemických prostředcích. Je velká šance, že usazeninu zkrátka prožerou.
Pokud se vám nechce uchylovat k chemickému řešení, vyzkoušejte i v tomto případě jedlou sodu a ocet nebo třeba kyselinu citronovou. Může také pomoct, pokud do odpadu nalijete hodně horké vody pod velkým tlakem. Samozřejmě je vhodné vyzkoušet, jestli si s problémem neporadí klasický zvon.
Když nic nezabírá, zřejmě vám však nezbyde nic jiného, než zavolat instalatéra. A protože to nejsou zrovna laciné služby, je vhodné podobným potížím předcházet pravidelnou údržbou.
Foto: Shutterstock