Svazky cibulí visící ze stropu – to není obrázek z nějaké pohádky. Tak by se totiž cibule ideálně měla skladovat, pokud chcete, aby vám vydržela celou zimu a ponechala si všechny svoje chuťové vlastnosti a zdraví prospěšné látky.
Jakou cibuli vybrat?
Ideální samozřejmě je, pokud si cibuli sami vypěstujete – víte, že jste k tomu nepoužili žádných chemických prostředků a že ji můžete bez obav sklízet a konzumovat. Pokud tuto možnost nemáte, kupte na podzim celou zásobu od nějakého farmáře nebo se domluvte na samosběr. Cibule, které kupujeme v zimě v supermarketech totiž často nemusí mít požadovanou kvalitu – cestovaly přes půl světa, byly skladovány v nevhodných podmínkách atd.
Když už si cibuli vybíráte, nebojte se vyzkoušet i jiný druh než běžnou žlutou cibuli. Když si nakoupíte i pár červených, dokáží v zimě krásně oživit váš jídelníček a domácí jídla.
Jak správně skladovat cibuli?
Tak jako za starých časů. Nezbavujte cibuli oschlé natě, nebo alespoň ne zcela. Naopak ji využijte k tomu, abyste cibule mohli svázat do větších svazků či hroznů. Můžete k sobě svázat klidně deset patnáct cibulí.
Potom celý svazek zavěšte na nějaké suché místo, kde příliš netáhne. Pokud máte suchý sklep nebo půdu, je to naprosto ideální. Je důležité klást důraz na to, aby byly cibule v suchém prostředí, protože obzvlášť s postupující zimou mají tendence hnít.
Na co si dát pozor
Často vidíme, že lidé uskladňují cibule v bednách spolu s dalším ovocem a zeleninou – třeba jablky nebo brambory. To není příliš dobrý nápad – v místnosti se kumuluje vlhkost, mezi různými plody se mohou šířit plísně a nemoci.
Pokud nemáte možnost cibule zavěsit do prostoru, uskladněte je v bednách, ale zabalte je jednotlivě do papíru nebo papírových sáčků – zabráníte tak klíčení i zpomalíte nástup hnití nebo plísní. Jestliže si všimnete, že některé cibule začaly hnědnout, přeberte zásoby a vadné kusy okamžitě vyhoďte, ať ještě zachráníte ty dobré.
Foto: Shutterstock