Sklokeramické desky jsou nejen krásné na pohled, ale jsou považovány i za energeticky obzvlášť úsporné. Aby ale vypadaly stále stejně hezky a ušlechtile, je potřeba je neustále čistit a leštit.
Určitě v obchodech existuje spousta přípravků, sloužících tomuto účelu, ale většinou jsou zbytečně drahé a také je mezi námi čím dál více těch, kteří dají před chemií přednost ekologičtějším prostředkům, více šetřícím naše životní prostředí.
Vazelína jako prevence znečištění
Tam, kde vaříme, se znečištění nevyhneme. Ze sklokeramických desek ale někdy nedostaneme skvrny pryč tak snadno. Samozřejmostí by mělo být, otřít je hadříkem z mikrovlákna po každém vaření, bez ohledu na to, jestli na nich ulpěly nějaké pozůstatky našeho snažení. Takto si sklokeramika bez problémů zachová svůj vysoký lesk.
Odborníci také radí, přetřít ji čas od času vazelínou. Toto plastické mazivo nejenže desku naleští, ale má i impregnační účinky. Vazelína zabraňuje ulpívání nečistot nebo je alespoň sníží. Stačí troškou vazelíny na hadříku z mikrovlákna desku přetřít a poté ji naleštit papírovou utěrkou. Zůstane tenký film, který bude sklokeramiku chránit. Tento proces dělejte vždy, když bude deska ještě trošku teplá.
Vyzkoušejte jedlou sodu, ocet nebo citron
Jedlá soda je jedním z nejúčinnějších bojovníků proti nečistotám, je levná a nechybí takřka v žádné domácnosti. Jeden nebo dva sáčky jedlé sody rozmíchejte s trochou vody v hustější pastu, kterou naneste na vaši desku a nechte krátce působit. Poté ji vlhkým hadříkem smyjte a desku vyleštěte mikrovláknem.
Můžete sodu rozmíchat i v troše octa, tato kombinace rozpustí i velké nečistoty. Ocet by vám však, vzhledem ke své kyselosti, mohl desku poleptat, proto nechte tohle duo působit jen pár minut a následně omyjte houbou.
K odstranění vodního kamene vám zase dobře poslouží citronová šťáva. Pokapejte vaši desku šťávou z citronu, nechte chvilku účinkovat a smyjte. Jako bonus budete vaše kuchyně po citronu i krásně svěže vonět.
Připečené zbytky odstraní tablety do myčky
Pokud jsou nečistoty na vaší desce napečené a na jejich odstranění je potřeba agresivnější působení, pomůžou vám tablety do myčky.
Smíchejte je s vodou a až se rozpadnou a rozpustí, utvořte ze směsi hustější kaši, kterou aplikujete na postižená místa. Nechte směs působit klidně i několik hodin. Pokud by vyschla, pokapejte ji znovu vodou a nakonec odstraňte papírovou utěrkou.
Čeho byste se měli vyvarovat
- Nikdy nepoužívejte na čištění sklokeramiky ostré předměty.
- Připálené zbytky neseškrabávejte špičatým předmětem.
- Nečistěte desku, dokud je horká. Riskujete, že se vám k ní, kromě zbytků jídla, přiškvaří i houba.
- Nečekejte ale s čištěním ani příliš dlouho, protože riskujete, že skvrny už nepůjdou odstranit.
- Nepoužívejte, kvůli riziku poškrábání, čistící krémy typu Cif ani žádný univerzální čisticí prostředek, který vám na desce může zanechat ošklivé zbytky vápna.
Foto: Shutterstock
Tak vzhledem k tomu, že sklokeramika je polykrystalický materiál vyrobený řízenou krystalizací základního skla, tak ten ocet toho moc nepoleptá 😀
Cif používám roky a ještě mi desku nepoškrábal – a ne každý bílý prášek je vápno :D:D
Pro mně je informace, že vazelínou se dá něco naleštit, taky úplně nová 😀