Pokud se snad někdo domníval, že návrhy, které se vytvářejí na ministerstvu průmyslu ohledně toho, na kolik se lidem bude topit v práci a doma, projdou přísnou oponenturou resortu zdravotnictví, byl by na omylu. Příslušný ministr totiž v podstatě souhlasí.
Teplotní pohodlí se zhorší
Velkou část dnes trávíme v práci a právě toho se týká aktuální návrh. S ním se na rozdíl od omezení teploty v domácnostech počítá v podstatě napevno. Má jít o významnou část celkových úspor plynu, do kterých je třeba se pustit, aby Česká republika na podzim a v zimě se svými zásobami vystačila. Teprve pokud to nebude stačit, sáhne se i teplotu v domácnostech.
V jakém prostředí tedy budeme pracovat? Řada profesí si bude muset zvyknout na o poznání horší teplotní komfort. Například lidé u montážních linek, ale také řidiči nebo pokladní v obchodech, budou pracovat v prostředí vytápěném na 16 stupňů. V současnosti se přitom topí přinejmenším o dva stupně více.
Klesnou však teploty úplně všude, a to o shodné dva stupně. Rozdíl spočívá v tom, že pracovníci v kancelářích teď budou mít místo 20 už jen 18 stupňů. To opravdu není moc. Pokud celý den sedíte u počítače, může se stát, že vás budou studit ruce nebo nohy, případně vám bude celkově zima. Potom nezbude, než se čas od času rozcvičit, případně se přiobléci.
Využité minimum
Tyto standardy fungují však trochu jinak než například různá opatření v rámci plynové krize. Říkají především, jaká je minimální teplota, na kterou je možné lidem v práci topit. Dříve přitom nebylo výjimkou, že firmy topily lidem podstatně více, než kolik musely. Například v kancelářích bylo zřídkakdy jen dvacet stupňů, ale spíše více. Vzhledem k potřebným úsporám je však pravděpodobné, že tentokrát bude možnosti topit na minimální stanovenou teplotu využito.
Pokud jde o případné opatření pro domácnosti, u něhož zatím není jasné, zda bude aktivováno, tam se počítá s tím, že by se mělo topit na 18 stupňů.
Foto: Shutterstock