Bramborová kaše patří v Evropě k velmi oblíbeným přílohám. Nejvíce ji milujeme s řízkem, sekanou, kuřetem a vlastně všemi typy UHO (univerzální hnědá omáčka). Pokud se vám zatím nepovedlo ji uvařit podle svých představ, mrkněte, jak na to.
Něco málo z historie
Ač brambory dost možná poprvé rozmačkali Inkové v Jižní Americe před tisíci lety, její vznik v Evropě, konkrétně v Anglii, se datuje přibližně kolem roku 1600. Nejstarší písemná zmínka o ní pochází z roku 1747. Recept na ni uveřejnila Angličanka Hannah Glasse v knize The Art of Cookery. Od 19. století pak byly k dispozici různé designy šťouchadel. Dnes má doma šťouchadlo téměř každý a taky téměř každý si rád na bramborové kaši tu a tam pochutná. Jak ji připravit, aby chutnala výborně, a přitom měla vhodnou konzistenci?
Jednoduchý recept na bramborovou kaši
Brambory oloupeme, omyjeme a rozkrájíme na stejně velké kousky. Vložíme do studené osolené vody a přivedeme k varu. Tím zajistíme, že se budou vařit rovnoměrně. Jakmile jsou brambory uvařeny (raději více než méně), důkladně je scedíme a vrátíme do teplého hrnce, než oschnou.
Nyní si nachystáme máslo a mléko. Mléko zahřejeme. Přidáme trošku másla a šťoucháme nebo mixujeme, přitom pomalu přiléváme teplé mléko. S mixováním raději opatrně, může se stát, že kaši přešleháte. Šťouchadlo je jistota.
A co ještě? Prášek do pečiva!
Ano, magická přísada, která vaši kaši pozvedne ještě o level výš. Během přípravy bramborové kaše do ní přidejte špetku kypřícího prášku do pečiva. Způsobí, že bramborová kaše bude lehká a vzdušná.
Můžu použít jedlou sodu?
Jedlá soda funguje na trochu jiném principu. Ač jde také o kypřidlo, jedlá soda se používá v receptech obsahujících kyselinu (podmáslí, citron, jogurt). Takže ano. Pokud nemáte kypřící prášek, můžete přidat jedlou sodu, ale musíte to utrefit. Když to přeženete, může být vaše kaše slaná a hořká. A nezapomeňte přidat výše zmiňovanou kyselinu, například podmáslí.
Foto: Shutterstock, Zdroj: tenrandomfacts.com, tastingtable.com
Nechat lehce schladnout a pridat jeden bilek z vejce,Spica
Na fotce není kaše, ale šťouchané brambory.
No, syrový prdopec, fakt ne
To je hloupost,právě šleháním bude nadýchaná,ale ne mixováním,to z ní bude lepidlo
Babička by se obracela v hrobě, slyšet takovouhle kravinu.
Dejte prášek do pečiva, budou ” větry”, dejte sodu, nebude pálit žáha, 90% lidí jsou negramotní 🤣, radši ” NATUR” CHUŤ.!!
Zkusím, díky za tip. A oceňuji, že zde tentokrát není obvyklý bombastický lživý titulek typu “nikdo to nedělá” 👍
Nedělejte to. Sakra tam ten prášek pocítíte. Dejte do kaše dost másla a smetanu. Pokud nepostačí jedna smetana (většinou ne), tak potom dolévejte opatrně mlékem. Pro lepší konzistenci šlehejte metlami. My ji doma milujeme rozšlehanou ručním tyčovým mixérem a takto “blemcavou” ji, kromě manžela, máme nejraději. Ale to nelze doporučit, protože asi většina národa moc na blemcavou neboli lepivou nebude. Každopádně prdopeč do bramborové kaše je dle mne opravdu prasárna. To si ji rovnou udělejte z prášku.
Ne, jen 90% lidí to neví… 😀