Zlikvidujte červotoče nadobro. Po aplikaci receptu z 19. století už se neobjeví

Pravý poctivý dřevěný nábytek se dnes už jen tak nevidí, což je škoda, protože jde častokrát o kvalitní, nádherné kousky. Nicméně pokud nějaký máte nebo plánujete třeba z druhé ruky koupit, určitě jej pořádně zkontrolujte. Protože potýkat se s červotočem není žádná legrace.

Jak poznám červotoče

Červotoči, kteří v našich končinách rádi likvidují nábytek, jsou dva. Červotoč proužkovaný, ten má tečkované rýhy na krovkách a délku 3-5 mm, a červotoč kostkovaný se žlutošedým ochlupením a délkou 2,5 – 6 mm. Pokud si představujete, že vám díry do dřeva prokousávají samotní brouci, tak se pletete. Ve skutečnosti za to mohou larvy. Ty se mechanicky provrtávají dřevem a vytváří charakteristické chodbičky.

Dospělci se objeví začátkem března a samičky nakladou průměrně 50 vajíček o průměru 0,5 mm do otvorů a trhlin ve dřevě. Po dvou až třech týdnech se vylíhne larva, která se do dřeva zavrtává. Larva měří 5-6 mm a její vývoj trvá 2-3 roky. Nejlépe se jídaří při teplotě 20–25 °C, 16% vlhkosti dřeva a 90% vlhkosti vzduchu. Larva se před zakuklením přesune těsně k povrchu dřeva a po vylíhnutí dospělý jedinec napadené dřevo opouští.

Otázkou je, jak se červotoče zbavit.

Recepty našich předků

Obyvatelné roubenek v 19. století trable s červotočem řešili receptem, který doporučoval svařit rozdrcený černý pepř, semínka hořčice, rozkrájený česnek, rozkrájený pelyněk, sůl a ocet vše ve stejném poměru. Vzniklou směs přecedit přes plátýnko a následně postižený nábytek potřít. Zopakovat dvakrát po sobě v rozmezí pár dní. Dalším prý účinným prostředkem bylo lití terpentýnového či normálního oleje do vyhloubených děr.

Foto: Shutterstock

Přípravky vyrobené doma

I vy sami doma si můžete vyrobit přípravek proti červotočům. Do neředěného octa přilijte jar na nádobí v poměru 10:1, přisypte trochu pepře a zamíchejte. Dostatečným množstvím tekutiny potírejte postižená místa.

A pokud chcete něco ostřejšího, smíchejte černý a bílý pepř, česnek, feferonky, sůl, čtvrt litru octa a horkou vodu.

Záření – mikrovlnné i gama

Mikrovlnné záření zařídí, že se larvy i dospělci při teplotě 65 °C uvaří. Po ozáření je třeba dřevo neodkladně naimpregnovat. Velmi oblíbené je také gama záření, které účinkuje do hloubky a nezanechává po sobě žádné stopy.

Chemií proti červotoči?

Poslední možností jsou samozřejmě chemické přípravky, kterých je na trhu dostatek. Postižený nábytek izolujte od ostatního na dobře větrané místo. Menší předměty můžete do roztoků celé ponořit, větší potírat.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments