V dnešní době se asi každý ptá, jak co nejvíce ušetřit za energie, a přitom se vyhnout drastickým změnám, které by tvrdě dopadly na pohodlí celé rodiny. Existuje pár takových tipů, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jedním z nich je nastavení oken.
Zimní a letní režim oken
Pokud máte doma klasická plastová okna, pravděpodobně je lze nastavit do třech režimů. Zimního, letního a standardního. Standardní můžeme mít nastaven po celý rok, je to taková zlatá střední cesta, která je pro okno a těsnění bezpečná jak v létě, tak v zimě. Zimní režim izoluje teplo, méně studeného vzduchu proniká dovnitř a zároveň méně teplého uniká ven. Jde vlastně o nejbližší možné přisazení křídla k rámu. Letní režim zajistí lepší cirkulaci vzduchu v místnosti, okenní křídlo je k rámu připevněno méně pevně.
Jak okna přenastavit?
Změna nastavení režimu oken znamená změnu nastavení kování, které se nachází na hraně otevřeného okna. Váháte-li, zda se vaše okna dají nastavit, zjistíte to snadno. Okno otevřete a hledejte na jeho boku otvor pro čtyřhranný klíč nebo otvor oválného tvaru. Pokud si stále nejste jisti, prozkoumejte okno, najděte výrobce a přesvědčte se na internetu nebo zákaznické lince.
K přenastavení okna potřebujete pouze imbusový klíč a pár minut. Když potřebujete změnit na zimní režim, otočte šroub na boční straně přesně o 90°. Pokud měníte na letní, otočte o 90°zpětným tahem.
Tipy na závěr
Špatně nastavené okno v zimě poznáte tak, že se vám rosí. V tom případě byste měli kování rozhodně přitáhnout.
Jakmile šroubky dotáhnete, můžete promazat neabrazivním olejem a těsnění opatrně ošetřit silikonovým olejem.
Přenastavení oken provádějte opravdu maximálně dvakrát ročně. Jinak si zařídíte větší opotřebení, než si u oken přejete.
Foto: Shutterstock