Nad něčím tak samozřejmým jako jsou prodlužovačky málokdy uvažujeme. Přesto je dobré znát základní pravidla jejich výběru a orientovat se v zacházení s nimi, zvláště kvůli bezpečnosti nás i našich dětí.
Účel prodlužovačky
Nejprve si musíte zodpovědět jednoduchou, přesto klíčovou otázku. Na co budu prodlužovací kabel používat? Půjde-li o klasické využití doma, bude stačit běžný PVC kabel. Plánujete-li použití venku, na stavbě nebo v průmyslu, vyberte raději robustnější kabel. Prodlužovačka vystavená prachu nebo vodě totiž musí být odolnější proti poškození.
Pro domácí spotřebiče se hodí tzv. jezevčík (obyčejná plastová vícezásuvka), na práci ven raději volte pogumované koncovky. Dobře zvažte také hloubku prodlužovačky. Některé spotřebiče (např. rychlovarná konvice) by vám do příliš hluboké zásuvky nešly zapojit.
Bezpečnost
Vždy sáhněte po prodlužovače s kolíkem, sice existují typy i bez něj, ale bezpečné to není. Prodlužovačka na 230 V musí mít vždy 3 vodiče (L, N, PE). U prodlužovaček na 400 V je možností více. Pokud si nejste bezpečností svého prodlužovací kabelu jisti, můžete si ho nechat zkontrolovat elektrikářem.
Prodlužovací kabel s vypínačem nebo bez?
Pokud nepotřebujete mít spotřebiče zapojené konstantně, určitě zainvestujte do prodlužovačky s vypínačem. Můžete tak od elektřiny odpojit více elektroniky najednou. Zjednodušíte si život, možná i něco málo ušetříte.
Délka prodlužovačky
Vždycky se snažte zvolit adekvátní délku prodlužovacího kabelu. Zapojit několik prodlužovaček za sebou není zrovna bezpečné, ani efektivní, na druhou stranu příliš dlouhý kabel spotřebuje zbytečně hodně energie, navíc pokud je ho většina navinuta na bubnu, může docházet k přehřívání.
Na co ještě dát pozor?
Vyplatí se pořídit prodlužovačku s chrániči, to znamená, že má dírky uvnitř zakryté a otevřou se až samotným tlakem vidlice. Jde o bezpečnější variantu, zvlášť pokud máte děti.
A když jde o naše nejmenší, raději i prodlužovačky vybavte kryty do zásuvek. Dětské prstíky se dostanou všude.
Foto: Shutterstock