Japonci se smějí a nechápou, jak Češi připravují rýži. Poradí nám, jak to dělat správně

Povědomí Čechů o rýži je velmi chabé. Většina zná pouze bílou, loupanou rýži, kterou si uvaří buďto klasicky, nebo dokonce ve varných sáčcích. Přesto existuje spousta druhů rýže a také spousta možností její přípravy. Vyzkoušejte například japonský způsob, protože od koho jiného bychom si měli nechat ve vaření rýže poradit, než právě od Japonců?

Druhy rýže

Mezi základní druhy rýže patří tyto:

  • Rýže natural (hnědá) – neloupaná rýže. Obsahuje hodně vlákniny a další prospěšné látky. Je velmi zdravá, nicméně dlouho se připravuje, na mírné teplotě se vaří až hodinu.
  • Rýže basmati – dlouhozrnná rýže, po uvaření nelepí, proto se hodí do salátů nebo k jídlům bez omáčky. Je vhodná pro malé děti, protože se nemusí solit a vaří se či dusí pouhých 10 minut.
  • Jasmínová rýže – má charakteristické aroma, po uvaření lepí. Nejvhodnější je k omáčkám. Doba přípravy se udává kolem 15 minut.
  • Rýže parboiled – nejde o samotnou odrůdu, spíše se liší původem přípravy. Tato rýže se namáčí v horké vodě a ve vakuu. Tím se dostávají vitamíny a minerály z povrchu dovnitř. Po uvaření je parboiled rýže pevná a sypká.
  • Rýže Arborio – jde o rýži s kulatými zrnky vhodnou do rizota, kaše nebo nákypu. Uvnitř je pevná, na povrchu má konzistenci jemnou. Je třeba vařit ve větším množství tekutiny.
  • Červená rýže – charakteristická červenohnědou barvou a ořechovou vůní. Je tvrdší, hodí se jako příloha např. k rybě, ale také do salátů. Vaří se přibližně půl hodiny.

Dalšími, méně rozšířenými druhy rýže jsou rýže Carnaroli, černá rýže nebo sushi rýže.

Foto: Shutterstock

Jak vaří rýži Japonci?

Odměříme požadované množství hrnků rýže a nasypeme do dostatečně velké nádoby, ve které budeme rýži nejprve propírat studenou vodou a poté máčet, podobně jako třeba čočku. Rýži propláchneme důkladně, několikrát, dokud odtékající voda není úplně čirá. Poté zalijeme vodou a necháme půl hodiny máčet.

Po půl hodině scedíme vodu a rýži přesypeme do velkého hrnce. Zalijeme ji stejným počtem hrnků vody jako jsme odměřili při nabírání rýže. Vodu nesolíme. Přivedeme k varu na středním plameni, vaříme pod pokličkou. Jakmile rýže začne vařit, stáhneme plamen na minimum, stále pod pokličkou. Vaříme dalších 12-15 minut. Poté stáhneme z plotýnky a necháme ještě 10 minut odpočívat.  

Rýže bude mít konzistenci tak akorát a z chuti budete příjemně překvapení. Pokud se rýže nepovedla, bude třeba experimentovat s množstvím vody. To je totiž pro různé druhy rýže nutné mírně poupravit.  

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
2 let

Rýži dělám v troubě a není rozvarena ale sypká.