7 letních potravin proti nadýmání. Splasknete a budete se cítit lépe

avokádo

Tento článek bude především pro ženy, byť se jím může inspirovat i mužské pohlaví, ať už proto, že trpí podobnými problémy nebo proto, aby udělalo radost svým drahým polovičkám přípravou zdravého pokrmu.

Občas se stává, že cvičíte jako o závod a držíte ty nejlepší možné diety, a tělo přesto nefunguje tak, jak by mělo. Nebo jak byste si přáli, aby fungovalo. Léto se přitom blíží mílovými kroky a na přípravu figury do plavek je nejvyšší čas.

Jedním z největších nepřátel v tomto období je nadýmání a zadržování vody. Nechme stranou, co to způsobuje. Jistě, může to být menstruace, dehydratace nebo ehm…zvýšená konzumace chipsů. Ale může to být také nedostatkem stravy. Lépe řečeno – nedostatkem té správné stravy. Představme si proto několik potravin, které vám v nerovném boji s vlastním tělem pomohou. Splasknete a budete se cítit lépe.

Okurky

Okurky obsahují prvek zvaný kvercetin – skvělý to antioxidant, který pomůže srazit napuchlost. okurky jsou také doslova nabité vitamínem C a vodou, které ve své kombinaci skvěle hydratují a zabraňují zadržování vody a otékání. Okurky můžete pojídat po celý rok, jejich hlavní sezóna je ale od května do srpna.

okurka

Avokádo

Stále více lidí přísahá na avokádo. A není to jen tak pro nic za nic. Tohle trendy ovoce je chudé na cukry, neobsahuje fruktózu ani sorbitol (nechvalně známé podporou nadýmání a natékání) a naopak bohaté na rozpustnou vlákninu, jež obsahuje bakterie vhodné pro střeva a příznivě tak ovlivňuje trávení. Produkce avokáda je na vrcholu v letních měsících, od června do srpna. Dejte si ale pozor, ať se při manipulaci s ním neporaníte

avokádo

Rajčata

Ano, obyčejná rajčata. Skrývají v sobě pořádnou porci draslíku, který brání otékání redukcí sodíku v těle. Rajčata obsahují z 95 % vodu, takže skvěle hydratují. Jsou také bohatým a nekalorickým zdrojem vitamínu C, lykopenu a dalších antioxidantů, které vám pomohou splasknout. Ta nejlepší rajčata si dopřejete od června do září.

keříková rajčata

Kiwi

Jednou ze skvělých vlastností kiwi je to, že obsahují aktinidin, přírodní enzym, který pomáhá trávit bílkoviny a brání nadýmání. Kiwi je také dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, jež podporují funkci střeva. Sezóna kiwi začíná v červnu a trvá až do října.

kiwi

Vodní meloun

Vodní meloun je z 90 % voda. Jeho pojídání je proto skvělé tehdy, máte-li v těle příliš soli. Jakmile dojde k nerovnováze v sodíku, začne tělo zadržovat vodu. Potraviny bohaté na vodu jsou nejlepší možností hydratace, která se postará o to, aby přebytečná sůl z těla odtekla. Na melounech si nejvíce pochutnáte od května do srpna. A perlička na závěr – i když se vodní meloun pěstuje jako zelenina, je to ovoce!

meloun

Bobule

Borůvky, jahody, ostružiny a další bobulovité plody také obsahují značnou dávku vody a pomáhají tak tělu v hydrataci a vyrovnáním hladin sodíku. Jejich konzumací do sebe dostanete i vlákninu potřebnou ke kvalitnímu trávení. Sezóna je relativně krátká, od poloviny června do začátku července.

borůvky

Chřest

Důvodem oteklosti je často zadržování vody. Buňky v těle na sebe vážou vodu a ledviny nedostanou signál k jejímu vypuštění. Zkuste chřest. Ten působí jako přírodní diuretikum (močopudný prostředek), který vás zbaví přebytečně zadržované vody. Chřest také zvýší přítomnost probiotik ve vašem střevě. Od května do června je chřestová sezóna.

zelený chřest

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments