Ještě jste nikdy neslyšeli, že by se dalo vařit v myčce na nádobí? Je to tak. Tyto pokusy se začaly objevovat v posledních letech a v současnosti slaví velké úspěchy. I když vám může tento způsob připadat zvláštní, je možné v ní připravit velmi jednoduše skvělá jídla. Jak na to a jaké jsou hlavní výhody vaření v myčce. Rozhodně tento způsob nezatracujte.
Proč to zkusit…
Když se vysloví věta, uvařte si oběd v myčce, možná se začnete smát. Tento způsob vaření má však nepopíratelné výhody. Jedním z nich je značná úspora energie, která je, zejména v poslední době, velmi vyhledávaná. Můžete totiž vařit a zároveň umývat své nádobí.
Během jednoho cyklu stihnete obojí. Navíc nespotřebováváte další energii k zahřívání, jako tomu je při zapnutí trouby, mikrovlnky nebo sporáku. Vaše jídlo si navíc zachová své nutriční hodnoty, protože vaření probíhá za nízkých a konstantních teplot. V myčce si dokážete připravit také dietní jídlo, není třeba přidávat žádný dodatečný tuk, který by zabraňoval připálení.
Co si můžete připravit?
Při tomto způsobu vaření volte především jídlo, které je možné dokončit při teplotě od 65 do 75 °C, což jsou běžné teploty, kterých můžete v tomto spotřebiči dosáhnout. Vhodné jsou především ryby, které si díky tomu zachovají svou šťavnatost. Oceníte také přípravu zeleniny. Ta si zachová nejen své nutriční hodnoty ale i křehkost.
Jdeme na to
Příprava jídla v myčce začíná stejně jako při jakémkoli jiném způsobu vaření. Nejprve si připravte vybranou potravinu, kterou chcete zpracovávat. Omyjte, okrájejte a rozporcujte zeleninu, případně maso. Následně vše vložte do sáčku, který můžete hermeticky uzavřít. Tento moment je velmi důležitý, protože by se vám jinak do jídla dostala voda a čisticí prostředek. Můžete použít i skleněnou nádobu.
Maso je možné zabalit do potravinové fólie. Spolu se zeleninou nebo masem použijte i bylinky, koření, sůl a pepř. Pro uvolnění vitamínů pokapejte olivovým olejem. Dochutit jídlo lze i citronovou šťávou nebo sójovou omáčkou. Balíček důkladně uzavřete a vložte do koše myčky.
Máte-li nastavitelnou teplotu, zvolte ji. Vždy musí být vyšší než 60 °C, abyste zničili případné bakterie. Ryby budou potřebovat přibližné 25 minut na 65 °C, kuřecí maso vyžaduje alespoň 2 hodiny při stejné teplotě. Zeleninu vařte v myčce asi 2 a půl hodiny na 75 °C. Po dokončení buďte opatrní, při otevírání dojde k uvolnění páry, která by vám mohla způsobit zranění.
Foto: Shutterstock, zdroj: CuisineAZ
Fuj.