Češi už by za levnými potravinami nemuseli jezdit do zahraničí

Vysoké ceny potravin způsobily, že z návyku několika jednotlivců se stal doslova národní zvyk. Češi si ve velkém osvojili nakupování za hranicemi. Došlo totiž k tomu, že na tuzemském trhu jsou potraviny a další zboží velmi drahé, zatímco třeba v Polsku nebo Německu, ale i v Rakousku, jsou podstatně levnější a mnohdy výrazně kvalitnější.

Stále větší rozdíly

Důvodem je jednak historická tradice, kdy v Polsku byly potraviny levnější vždy a Německo má zase rozšířenou síť diskontních prodejen s důrazem na nízkou cenu, ale vysokou kvalitu. S počátkem cenové krize v Evropě však došlo k tomu, že v těchto zemích se zavedla opatření, jež měla za cíl, aby se potraviny tolik nezdražovaly. A jak se ukázalo, tato opatření zafungovala. V Česku nic takového zavedeno nebylo a lidé tu musí nakupovat velmi draze.

Třeba v Polsku stále můžete mít máslo za 30 až 40 korun, zatímco v Česku už stojí dvojnásobek. Nakoupíte tu i brambory za pět korun kilogram, přičemž u nás stojí více než dvakrát tolik a mají ještě podstatně zdražit. Lidé se tu tak diví tomu, jak moc levné může být maso. Cenový rozdíl je někdy až trojnásobný.

To se pochopitelně zodpovědným osobám v Česku příliš nezamlouvá. Kromě toho, že čelí kritice občanů, kteří mají přímé porovnání se zahraničním a nechápou, proč musí v českých obchodech platit tolik, dochází také k úniku daňových příjmů. Pokud Čech vyjede kilometr za hranice a nakoupí tam, všechny daně jsou odvedeny v cizí zemi. Státní rozpočet z toho nic nemá.

Foto: Shutterstock

Zastropované ceny potravin

A tak se zdá, že ledy se lámou už i v České republice. Ministerstvo zemědělství hlásí, že se chystá snížit daň z přidané hodnoty na vybrané druhy potravin. Teď se přitom vede debata o tom, kterých potravin by se to mělo týkat.

Smysl by dávalo, kdyby šlo o základní potraviny, které spotřebnímu koši českých domácností dominují. V takovém případě by mohly zlevnit ovoce a zelenina, mléčné výrobky, maso, pečivo, nápoje apod. Pokud by šlo jen o určitou část potravin, dávalo by smysl skutečně razantní snížení DPH, třeba i na nulu, jak někteří navrhují.

Zaznívají však i hlasy, že by se ceny potravin měly regulovat. Zejména obchodní řetězce by pak měly předepsané ceny, za které je mohou prodávat. To by však v konečném důsledku mohlo vyvolat nedostatek potravin, protože by se je vyrábět a prodávat jednoduše nevyplatilo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David
David
2 let

Haha. Prvotní problém je to že stát nemá svůj vlastní výrobní program. Dle názoru politiků stát nemá nic vlastnit. A z 90% žije pouze z vybraných daní. Když nám to v 90tkách všechno rozebrali měli nás za dojnou krávu a vlastně dodnes mají. Proto je všechno drahý. Jen za litr benzínu má stát cca18kč Prodávají El. do Lipska aby ČEZ vydělával co nejvíce a nás nejvíce obral. To všechno je Klausovo stopa a je uplně jedno jestli je tam Babiš Fiala Okamura nebo jiný čip protože stejně pojedou jen výběrem daní. Až přijde člověk a řekne koupíme zpět Plzeňský pivovar.… Číst vice »

Petr Svoboda
Petr Svoboda
2 let

Lidi jezděte do zahraničí pokud berete i benzín vyplatí se až 120 km dojezd kaslete tady na ně mi budeme platit daň a oni rozhazuji mám to vyskousene 120 km se vyplatí už tam stěhují i firmy

Pavel
Pavel
2 let

Vláda Fialy je slabá, asociální a ve vleku událostí. Fiala a spol. jen reagují, a to jen na záležitosti vysloveně alarmující, jejichž řešení nelze vyřešit vykřikováním propagandistických odrhovaček nebo soustavným opakováním ideologických floskulí z bruselské propagandistické centrály. Tvořivost vlády Fialy spočívá v patolízalském kopírování nesmyslů z Bruselu. Proto máme u nás nejdražší elektřinu v Evropě, ač jsme jedním největších výrobců a exportérů elektřiny, proto máme extrémně předražené potraviny, extrémně nízké důchody atd. Můžeme poděkovat pomateným voličům, kteří volili partaje z vládní pětikoalice.

Martin
Martin
2 let
Reply to  Pavel

Milý pomatený pavlíku, opravdu se domníváš že nejdražší elektřinu a nejmenší důchody nám zajistil premiér Fiala? Loni touto dobou jsme měli nejlevnější elektřinu a největší důchody? Selektivní paměť je prevít co?

Petr Svoboda
Petr Svoboda
2 let
Reply to  Martin

Pomateny jsi ty ukrajino

Jan
Jan
2 let

Jakýkoliv zásah státu do ceny je špatný. Stát by měl regulovat svoje nástroje tj. DPH spotřební daň, případně dovozní cla. Také by měl zapracovat na výhodách pro zemědělce, aby nedocházelo k vývozu našich potraviny a importu stejných ale zahraničních potravin. Ušetříte na dopravě, snižíte uhlikovou stopu, nebudete muset hlídat v tak velké míře kvalitu dovezených potravin. Zajistit jakousi soběstačnost. Větší rozmanitost potravin na našich polích, ne jen řepka a kukuřice. Ale tohle se mělo udělat už před 10 lety….

Helemese
Helemese
2 let

A kdyz jezdi nemci k nam tak to je v poradku

pavel
pavel
2 let

Haha, kvalita ( oproti jiným státům), se řeší již několik let. Skutek ovšem utek. Ani 3,14ča Jourová s tím nepohla.A cena? Tu má na vrub současná vláda. Nemá koule klepnout přes prsty toho, kdo ceny šponuje, přizdisráči.

Jan
Jan
2 let

Vždyť problém není jídlo a obchody, ale elektřina!!!! Začátek výroby prodává za stejné peníze jako před lety a musí hádat každej halíř, ale potom to natáhne elektřina u druhého zpracovatele… A v krámu platíš 4X tolik 🙂 ministerstvo zemědělství ví o zemědělství prd a celá vláda tutlá to, jakej problém s cenama elektřiny tu opravdu máme…

Pavel
Pavel
2 let
Reply to  Jan

Vláda Fialy nechce skoncovat s nákupem předražených emisních povolenek, které předtím skoupili němečtí spekulanti, též vláda nechce stáhnout naši elektřinu z lipské burzy, odkud naši elektřinu nakupujeme pro sebe padesátkrát předraženou, vláda Fialy se tak fakticky dopouští sabotáže českého hospodářství. Máme vizitku užitečných blbů, kteří ze svého dotují blahobyt německých občanů.