Neobratné výroky politiků zničily hodnotu v řádech miliard

Představitelé státu se v poslední době chovají zcela nezodpovědně a svými kroky části občanů ničí celoživotní úspory. Celá záležitost došla dokonce tak daleko, že dochází k pálení milionů a miliard pouze v důsledku toho, že někdo něco neprozřetelně prohlásí. Sice se pak ukáže, že to není pravda, ale škody už byly napáchány.

Rada zněla jasně

V plné síle se to ukázalo včera, kdy z úst některých zodpovědných osob zaznívaly výroky o tom, že takzvaná daň z mimořádných zisků bude na vybrané firmy uvalena retroaktivně, tedy i na zisky z roku 2022. S tím pochopitelně společnosti nepočítaly. Vždy je přitom nutné, aby daňové zákony platily ještě před daným obdobím, což se v tomto případě nestalo. Firmy už své příjmy generují v průběhu roku, přičemž v jeho závěru by se řeklo, že se musí mimořádně zdanit.

Je nepochopitelné, že výroky o retroaktivitě vůbec zazněly. Bohužel se tak stalo opakovaně. Navíc se týkají společností, které nejenže mohou teoreticky mít vyšší zisky, ale které jsou také upsány na pražské burze, kde s nimi obchodují čeští občané.

Těm je přitom neustále omíláno, že nemají mít peníze na bankovních účtech, kde je znehodnocuje dnes vysoká inflace, ale mají investovat. Mnozí se touto radou řídili a své celoživotní úspory vložili do akcií českých firem, které ještě nedávno vypadaly poměrně stabilně.

Foto: Shutterstock

Úspory dostaly pořádný zásah

Jenže pak přišlo nepovedené zavádění daně z mimořádných zisků. Ta sama o sobě hodnotu firem, jako je ČEZ, Česká spořitelna nebo Komerční banka, pochopitelně snižuje. Pokud by se to ale komunikovalo jasně, byla zřejmá pravidla, podle kterých se vše bude řídit a nedocházelo k neustálým zmatků, dopad by byl mnohem menší.

Realita je ale jiná. Politici neustále říkají něco, co za pár dní nebo dokonce hodin přestává platit. Pouze za včerejšek podle ekonoma Lukáše Kovandy nesprávné výroky několika představitelů vyústily ve ztrátu 31 miliard korun v hodnotě společností Erste, Komerční banka a ČEZ. Jen proto, že řekli, že daň bude retroaktivní. Ministr financí to však o několik hodin později dementoval.

Někteří lidé mají v těchto akciích uloženy třeba desítky milionů korun. Pokud mají investováno například 20 milionů korun, včerejším propadem o 5 % přišli o milion korun. Celkově už je pak nepovedené zavádění daně z mimořádných zisků připravilo o desítky procent, tedy miliony korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
2 let

Není se čemu divit. Ministr, který nemá páru o financích asi nechápal o čem je řeč. Tak kývnul na rok 2022. Potom mu to někdo prozradil a proto zase otočil. Smutné je, že tito fialoví ministři ničí dobré jméno České republiky ve finančním světě.

Zvoník
Zvoník
2 let

Kdo má miliony a miliardy tzv. ,,naspořených” peněz, tak je zřejmě za svého života nakradl dnešním chudým. Normální člověk pracující celý život NEMŮŽE nasyslit tolik peněz, i když celý život nebyl na zaplacené dovolené a vydělal na byt, ve kterém bydlí. Kdo takto nakradl, tak ho odsoudit a zkonfiskovat jim majetek pro chudé, kteří dřou od rána do večera a nemají nic.

Vladimír
Vladimír
2 let
Reply to  Zvoník

To máte pravdu …ale jak to chcete udělat s holýma rukama….