Pračka je jednou z běžných součástí českých domácností. Nenajde se již skoro nikdo, kdo by ji neměl. Spolu s vysavačem tak tvoří neodmyslitelné duo v péči o náš domov. Možná pro vás ale bude překvapení, že právě pračka patří mezi nejznečištěnější spotřebiče. Důvod je přitom jasný. Zkuste ji vyčistit a provonět.
Kde se bere špína?
Čistíte výlevku a buben pračky pokaždé, když doperete prádlo? Pokud ne, vězte, že právě zde se množí nejvíce bakterií a vzniká zápach, který se následně může šířit po vaší domácnosti. I když by v tomto případě bylo ideální vždy pračku důkladně vyčistit, není to reálné. Navíc se v různých částech vaší pračky usazuje voda, která může po čase chytat nepříjemnou plíseň. Té se však ani přes veškerou snahu nezbavíte.
Trik, který stojí za to
Nechcete-li se nad špinavou pračkou příliš rozčilovat, použijte jednoduchý způsob, jak ji vyčistit. Stačí ji totiž spustit na prázdno, tedy bez prádla. Spolu s tím nalijte do zásobníku na prací prášek asi litr bílého octa. Ten v obchodech pořídíte pod názvem kvasný lihový 10% ocet. Oproti 8% lihovému octu neobsahuje barviva, která by měla tendenci se usazovat a pračku naopak zašpinit.
Princip samočistění
Zavřete buben pračky a nastavte teplotu na 90°C nebo spusťte devadesátistupňový cyklus. Ocet ji dokáže hloubkově vyčistit, ale také vydezinfikovat. Odstraní sebemenší stopy po výkalech, ale zbaví pračku i množících se virů a bakterií. Teplota hraje v celém procesu důležitou roli. Opakujte celý postup alespoň dvakrát ročně. Zamezíte tak usazování vodního kamene, množení bakterií, ale také šíření nepříjemného zápachu.
Samostatné čištění bubnu a zásobníku
Nemáte-li chuť čistit celou pračku, nebo potřebujete vyčistit pouze viditelné usazeniny v bubnu či zásobníku na prací prášek, použijte, stejně jako v předchozím případě, osvědčený ocet. Při čistění bubnu namočte houbičku nebo hadřík do octa a otřete jím nečistoty. Nezapomeňte především na izolační gumu, ve které se usazuje nejvíce nečistot. Při větším znečištěním přidejte do octa ještě dvě lžičky jedlé sody. Nechte směs napěnit, a poté ji naneste na místo, které chcete čistit.
Nezapomínejte ani na zásobník na prací prášek. Ten před čistěním vyjměte a důkladně omyjte. Vhodné na jeho oplach je běžný prostředkem na nádobí. Nevyjímatelnou část očistěte hadříkem namočeným v octu. Pro finální dočištění spusťte naprázdno nejkratší cyklus. Opláchnete tak případné zbytky octa a sody.
Foto: Shutterstock, zdroj: Femme actuelle