Ačkoliv se začalo nahlas mluvit o tom, zda mají papírové peníze ještě nějaký smysl, když stále více lidí platí kartami, případně mobilním telefonem, přinejmenším v České republice si na svá platidla lidé nechtějí nechat sáhnout. Někteří se nahlas ohrazují proti tomu, aby byl platební styk pouze elektronický.
Nová tisícovka
A zatím se skutečně nezdá, že by bankovky z českých obchodů a domácností měly zmizet. Naopak se teď dočkáme několika zajímavých novinek, které dost možná zájem o papírová platidla znovu oživí.
Ku příležitosti významné události, kterou je 30 let existence České národní banky, se Češi dočkají nové bankovky. Půjde o tisícikorunu ve vzoru roku 2008, ovšem s přítiskem na lícní straně. Ten by měl sestávat z výročního loga ČNB a napodobeniny bankovkového kolku z roku 1993, takzvané faksimile.
Výroční logo bude vytištěno v horní části v šedé barvě a v dolní části má opticky měnící se barvu zelenomodrou. Na výročním logu můžeme číst text ČNB 1993 a 2023.
Pokud jde o kolek, ten se na nových bankovkách bude nacházet na pravé straně od výročního loga. Celkem by mělo být vydáno 200 tisíc kusů této bankovky, přičemž do oběhu vstoupí 8. února 2023. Půjde o zcela běžné platidlo stejné nominální hodnoty. Vzhledem k emitovanému množství zřejmě nepůjde vyloženě o sběratelský kousek.
Bankovky stahované z oběhu
Naopak, některé bankovky se z oběhu stahují, protože končí jejich platnost. Jde o bankovky v hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč z roků 1995 až 1999.
Nejsnáze tyto bankovky poznáte podle stříbřitého proužku, který patří mezi ochranné prvky bankovky. Na těchto platidlech je totiž úzký a jeho barva se při náklonu nemění.
Tyto bankovky už vám obchody nemusí přijmout a sami byste si měli dát pozor, abyste je při placení nepřijímali. Až do konce června roku 2024 je ale můžete bezplatně vyměnit na pokladnách všech bank a také na pobočkách České národní banky.
Foto: Shutterstock
Změny v placení jsou v rámci polistopadové ochuzovací strategie většiny obyvatelstva vždy takové, aby bohatí lidé ještě více bohatli a chudí lidé ještě více chudli. Ale nevím co bude, až se budou po ulicích velkých měst potulovat tlupy žebráků. Historie skrze různé záznamy a kroniky hovoří o velkých středověkých městech, zejména na území dnešního Německa, které byly zaplaveny desítkami tisíc různých žebráků a potulných živlů a přitom vyvolávaly velké pozdvižení.