Nechat topení zapnuté, nebo ho vypínat? Lidé dělají velkou chybu, kvůli které se letos nedoplatí

Z důvodu růstu cen energií je dnes mnohem důležitější ekonomický provoz domácnosti. Ušetřit je možné zejména na šetrném způsobu vytápění. Lidé často chybují v tom, že topení bez rozmyslu vypínají a zapínají. Poradíme vám, jak dosáhnout úspory při vytápění.

Topná sezóna se blíží

Vytápění domácností a rodinných domů je velmi nákladnou položkou rodinného rozpočtu. Zejména při současném růstu cen. Proto se mnozí zamýšlejí nad tím, jak snížit výdaje na vytápění. Bytové jednotky jsou dnes vybaveny samostatným odpočtem, proto i u nich, stejně jako u rodinných domů, lze účelně ovlivnit náklady na vytápění. Výši spotřeby určujete ve velké míře při obsluze termostatu.

Veřejnost se rozdělila na dva tábory. Jedni doporučují pro dosažení úspor vypnutí topení, jiní vytápí na minimální stupeň.

Jak funguje termostat na radiátoru

Na každém radiátoru je umístěný termostatický ventil. Jeho úkolem je zásobit radiátor teplou vodou. Otevírá a zavírá průtok vody, tím se udržuje konstantní teplota v místnosti. Každé prudké ochlazení místnosti znamená otevření ventilu na radiátoru.

Celý otopný systém je následně připojený na hlavní termostat v domácnosti. Tam nastavíte požadovanou teplotu, která je pohodlná pro provoz domácnosti. Moderní termostaty umožní nastavení denních a týdenních režimů vytápění, v různých časových úsecích můžete mít doma jinou teplotu. Sebelepší program samozřejmě neohlídá teplotu v případě, kdy uzavřete ventily na radiátorech.

Foto: Shutterstock

Jak správně vytápět

Mnoho lidí zatahuje ventily na radiátorech a nechávají domácí termostat vlastnímu osudu. Rozhodně není vhodné vypínat topení zcela během vaší nepřítomnosti. Radiátory sice přestanou energii odebírat, ale pro opětovné vyhřátí místnosti budou potřebovat následně mnohem více energie a výkonu než pro průběžné temperování. Není výjimkou, že při rychlém požadavku na vyhřátí místnosti je spotřeba energie až dvojnásobná. Zároveň hrozí napadení místností vlhkostí a plísní.

Rozhodně topení nevypínejte zcela. Snižte teplotu, nastavte temperování na 15 až 18 stupňů v době vaší nepřítomnosti. Velkým pomocníkem jsou chytré termostaty, které jsou propojeny s aplikací a umožní ovládání na dálku i v době, kdy jste mimo domov.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
9 měsíců

Zkoušel jsem 1 měsíc vypinat topeni a 2 měsíc topit výsledek když nebudu topit usetfim tak jsou to kecy že je lepší nevipinat topeni

František
František
9 měsíců
Reply to  František

Souhlasím, mám stejný názor.

Marie
Marie
2 let

Nejvíc budou platit zase důchodci, kteří jsou doma pořád a i doma splachují WC. Byt opouštějí jen málo.

Tom
Tom
2 let

ještě že to nemusím řešit.. i když je venku – 10 pod nulou tak máme v bytě 21 stupňů..
celou zimu otevřené okno v ložnici.. paráda.. jen když venku fičí a mrzne tak máme doma 19 bez topení..

Aster
Aster
2 let

Pro správný režim zapínání a vypínání topení doporučuju hod kostkou!

Pavel
Pavel
2 let

Kdo má vážné zdravotní problémy, ten musí respektovat potřeby svého totálně destruovaného termoregulačního systému těla.