Pokud vaše mraznička začíná vypadat jako arktická tundra, je načase ji odmrazit. Získáte tím více prostoru, objevíte potraviny, které si vůbec nepamatujete, že jste do ní uložili a navíc ušetříte dost peněz za nespotřebovanou energii.
Jak často odmrazovat?
Mraznička se doporučuje odmrazovat 1x ročně, ale některá zařízení produkují takovou spoustu ledu, že byste k této činnosti měli přistupovat častěji. Dá se říct, že pokaždé, když se v ní utvoří více než centimetrová souvislá vrstva námrazy.
Pokud je ale potřeba mrazničku odmrazit 3x nebo dokonce vícekrát ročně, může se jednat o problém s termostatem nebo vadným těsněním dvířek a potom je na místě poradit se s opravářem.
U mrazničky i ledničky, které jsou starší 10 – 15 let popřemýšlejte o jejich výměně. Za jejich neúsporný provoz můžete ročně zaplatit i o 5 000 kč více, než byste platili za spotřebič energetické třídy A.
Tipy, které vám usnadní práci
Počítejte s tím, že rozmrazení bude trvat minimálně 2 hodiny, ale pokud je ledu hodně, může to být až 1 den. Čekání můžete urychlit, když do mrazicího prostoru, ale raději na vrstvu ručníků, umístíte hrnec s horkou vodou a tu budete vždy po čtvrt hodině obměňovat. Horká pára uvolní kusy ledu rychleji.
Jestli spěcháte, můžete použít i fén, zamířením proudu horkého vzduchu přímo na námrazu. Jen dávejte pozor, abyste nestáli ve vodě, která z mrazničky vytéká nebo aby se do fénu nedostala kapající voda.
Pokud chcete led ze stěn seškrábnout, vždy použijte plastovou špachtli. Nikdy ne kovovou, abyste nezničili vnitřní stěny spotřebiče.
Jak správně postupovat
Nejprve vypněte zařízení z proudu a otevřete dvířka dokořán. Něčím je zajistěte, aby se vám nezačala zavírat a vyndejte ven všechny potraviny. Zabalte je do silných vrstev novin a uložte blízko sebe, aby se vzájemně chladily. Přendejte je na místo, kde bude jejich případné tání co nejpomalejší. V zimě to může být třeba balkon. Obecně je lepší, vybrat si k této činnosti raději chladnější dny.
Vyndejte z vnitřku všechny police a přihrádky, ale nechte je, aby se před mytím mohly přizpůsobit pokojové teplotě, protože náhlým přechodem z mrazu do teplé vody může sklo popraskat. Popraskat mohou i plasty, které zmrzlé přestávají být pružné, proto s nimi manipulujte opatrně.
Do mrazáku a pod něj vložte suché ručníky. Nejjednodušší způsob je, pokud máte dostatek času, nechat led přes noc přirozeně tát. Ráno uvolněné kusy naházejte rovnou do dřezu. Následně celý prostor vymyjte mýdlovou vodou a do sucha vytřete ručníky. Z každého nevytřeného zbytku vody se po opětovném zprovoznění mrazničky stane led.
Těsnění dvířek pořádně vydrhněte třeba starým kartáčkem na zuby, abyste zajistili, že se spotřebič bez problémů pevně zavře. Umožníte tím jeho efektivní provoz.
Při vkládání potravin zpět do mrazáku se vyvarujte jeho přeplnění. Váš oblíbený pomocník totiž potřebuje dostatek prostoru pro cirkulaci studeného vzduchu. Ten pak nejen udržuje potraviny zmrzlé, ale snižuje i tvorbu ledu. Váš mrazák je mnohem výkonnější, když není přeplněný.
Potraviny, které se během této procedury i přes veškerou vaši snahu rozmrazili, raději co nejrychleji spotřebujte.
Foto: Shutterstock
Nejlepší bude rozdělat v mrazáku oheň 😀