Při smažení často vzniká zápach, který se nakonec dokáže držet v celé kuchyni nebo dokonce i v dalších místnostech. Naštěstí existuje pár jednoduchých triků, jak si s touhle nepříjemností poradit.
Digestoř a otevřená okna
Každá kuchyň by měla být dobře větraná a zároveň mít zajištěnou cirkulaci vzduchu. Ideální je, pokud si do kuchyně pořídíte digestoř. Někdy to však není možné nebo na to zrovna nejsou finance, tak tedy alespoň nezapomínejte kuchyň důkladně větrat. Jestli je problém i s tím, alespoň během vaření zavírejte dveře do ostatních místností, ať se zápach ze smažení nešíří dál do bytu.
Ocet zmůže zázraky
Že ocet pohlcuje pachy, je známá věc a v případě zápachu po smažení to platí dvojnásob. Sáhnout tedy během smažení nebo po něm po octu je dobrý nápad.
Máte v zásadě dvě možnosti. Buď na sporák vedle pánve, na níž pečete, umístěte hrnec s vodou a přilijete do něj několik lžic octa a přiveďte k varu. Jak se voda s octem začne vařit a vypařovat, pohltí většinu zápachů z vedlejšího smažení.
Další variantou je kuchyň pořádně vyvětrat a do hrnců či pánví po smažení nalít vodu a k ní přidat trochu octa. Nádobí se zbaví zápachu po smažení a jako bonus se lépe odmastí.
Použijte citron
Podobně jako ocet se dá použít i citron nebo citronová šťáva. Můžete pár kapek přidat do oleje na smažení, ale tam je nutné počítat s tím, že by to mohlo ovlivnit výslednou chuť pokrmu. Lepší variantou je podobně jako v předchozím triku dát několik kousků citronu do vroucí vody vedle pánve na smažení a nechat citronovou vůni, aby zápach pohltila. Navíc vám tento způsob kuchyni příjemně provoní po citronech.
Kousek jablka do oleje
Můžete také vyzkoušet úplně jednoduchý trik. Ještě do studeného oleje přidejte na pánev či do pekáče pár plátků jablka. Ovoce by mělo zápach pohltit a zároveň neovlivnit chuť pokrmu, který připravujete. Podobně funguje například i petrželka.
Foto: Shutterstock