Nové ručníky jsou krásně hebké a měkké, je radost se do nich zabalit. Bohužel ve většině případů po několika praních se z nich stanou klasické tvrdé ručníky. Jak tomu předejít a co dělat, když k tomu dojde?
Rozhoduje délka vlákna a výška vlasu
Už v obchodě byste měli mít představu, co od ručníku očekáváte. Čím delší vlas, tím lépe. Nadýchaný ručník by měl mít gramáž nejméně 450 g na metr čtvereční. Bohužel oblíbené ručníky z bavlny velmi snadno ztvrdnou. Lepší volbou jsou například bambusové, které mají navíc vyšší savost.
Jak se starat o ručníky?
Než ručník poprvé použijete, vyperte ho. Neplýtvejte s práškem na praní, vhodnější je prací gel. Vyhněte se aviváži, jinak se vlákna slepí. Ručníky nežehlete, aby se vlákna nepolámala. Sušte je buď volně na sušáku, nebo použijte sušičku. Neperte je současně s jiným typem prádla, musí mít kolem sebe dostatek prostoru. K tvrdnutí často dochází kvůli tvrdé vodě nebo při nadměrném používání pracích prostředků, případně aviváže.
Octová voda
Aby byly ručníky jemné, před praním je namočte do teplé vody s octem. Poměr by měl být 10 lžic octa na 1 litr teplé vody. Pak je dejte klasicky vyprat. Vyhněte se běžným změkčovadlům, které zhoršují absorpční vlastnosti ručníků. Ocet dokáže odstranit i zbytky mastnoty a pracích prostředků, ručníky navíc v tomto případě neztrácí savost.
Jedlá soda
Při praní bílých ručníků předejte do pračky k pracímu prostředku jedlou sodu, která je krásně rozjasní. Navíc rozvolní vlákna a zbavíte se případného zápachu.
Jednou za čas použijte borax
Když budete chtít ručníkům dopřát důkladnou očistu, napusťte do vany horkou vodu a přidejte půl hrnku boraxu, půl hrnku prací sody a půl hrnku pracího prostředku. Do směsi vložte ručníky a nechte je do doby, než bude voda studená. Po vychladnutí je vyndejte, zbavte přebytečné vody a dejte vyprat.
Foto: Shutterstock