Smažené řízky k české kuchyni neodmyslitelně patří. Objevují se na našem stole o svátečních dnech, kdy si je vychutnáváme s rodinou. Každý preferuje jiný typ, někdo dává přednost libovému kuřecímu a jiní nedají dopustit na vepřové. I u přípravy řízků jde udělat chyby, díky kterým nemusí být řízky dobré, jak by být mohly.
Nechte je chvilku při pokojové teplotě
Než se pustíte do obalování a smažení, měli byste řízky vyndat z lednice a nechat je 30 minut na lince. Díky pokojové teplotě se maso tak rychle nevysuší a bude chuťově mnohem lepší.
Naklepávejte opatrně
Jednotlivé plátky masa by měly být 10–12 mm silné. Pokud máte možnost nechat si je připravit u řezníka, je to nejlepší varianta. Při naklepávání buďte opatrní, u kuřecích řízků stačí jen několik jemnějších klepnutí z každé strany. Vepřové byste měli naklepávat pouze z jedné strany.
Nepoužívejte hladkou mouku
Při obalování většina lidí používá hladkou mouku. Mnohem lepší je polohrubá nebo hrubá. Trojobal bude držet lépe, a tento typ mouky lépe vsákne přebytečnou vodu z řízků.
Smažte na rozpáleném oleji
Počkejte si, až pánev bude pořádně rozpálená. Pokud řízek vložíte do studeného oleje, nasákne strouhankou a připálí se. Nepokoušejte se smažit větší množství řízků naráz – olej se pak ochladí a řízky nebudou tak křupavé, jak by měly být. Rozhodně je nesmažte na másle, jelikož se přepaluje. Můžete použít sádlo, přepuštěné máslo nebo řepkový olej. Přepuštěné máslo je chuťově nejlepší, na druhou stranu jde o nejdražší způsob přípravy.
Nešetřete na oleji
Další prohřešek se týká opakovaného používání oleje. Na to pozor, s každým dalším smažením na stejném oleji kvalita oleje klesá, a navíc se v něm pak vytvářejí zdraví škodlivé sloučeniny. Je vhodné na každé smažení použít čerstvý olej.
Foto: Shutterstock
A já se to ani “správně” učit nechci – budu si smažit řízky, jak mně chutnají 😛