Polévka je velmi zdravá součást jídelníčku, zvlášť v chladnějším období roku. Když ji připravíte správně a dobře ji zahustíte, může nahradit i hlavní chod. Klasické zahušťování záklechtkou – moukou rozmíchanou ve vodě – je na ústupu, a kuchařky často zkouší i jiné způsoby. Namísto klasické mouky se dají použít i další obiloviny, nebo třeba zelenina, a výsledek je pak nejen zdravější, ale i chutnější.
Zahušťování pomocí zeleniny
Zelenina je zdravá a bývá do polévky přidávána často. Víte, jak ji využít co nejlépe? Po dovaření polévky část zeleniny rozmixujte na jemné pyré. Polévka se pak přirozeně zahustí, bude mít krémovitou konzistenci, a to bez jediného gramu mouky.
Luštěniny
Podobně můžete připravit i luštěninovou polévku. V tomto případě místo zeleniny rozmixujete část luštěnin, které nakonec vrátíte zpět do hrnce. Luštěninami se dají zahustit i jiné druhy polévek, například v případě, že potřebujete přidat do jídla bílkoviny.
Jáhly nebo pohanka
Jáhly nebo pohanku chvilku povařte a přidejte je do polévky. Můžete použít i pohankové vločky. Které do ní nasypete těsně před koncem vaření.
Chléb do bramboračky nebo gulášovky
Do některých typů polévek se skvěle hodí starý chléb. Ztvrdlý chléb není nutné vyhazovat, můžete ho nastrouhat a uschovat v lednici. Hodí se pro hutnější polévky, jako je gulášovka, bramboračka nebo drštková.
Strouhané brambory
Vynikající ingrediencí jsou brambory. Syrové brambory stačí oloupat a nastrouhat najemno. Pak je přidejte do polévky, kde se prakticky rozpustí a ani o nich nebudete vědět.
Vejce
Posledním tipem je zahuštění polévky pomocí vajec. Připravte si vaječný žloutek, rozšlehejte ho v mléce nebo ve smetaně a za stálého míchání přidávejte do polévky. Ta se díky tomu krásně zahustí.
Foto: Shutterstock
Tohle je dobré, když chcete docílit různých chutí – ale pokud chcete klasiku – tak zásmažka 🙂