Houbičky na nádobí používáte každý den. Víte, že kromě umývání nádobí mohou mít i řadu dalších využití, a to při úklidu celé domácnosti? Pomohou vám v koupelně, na toaletě, ale i při pěstování květin. Na co si dát u houbiček pozor?
Pravidelně houbičku měňte
Ať už ji používáte jakkoliv, pravidelně ji měňte. Na houbičce ulpívá velké množství bakterií. Její životnost prodlouží pravidelné mytí ve vodě s přípravkem na nádobí. Občas ji můžete vyprat v roztoku octa a jedlé sody, nebo ji dát na několik minut do mikrovlnky. Omezíte tím tvorbu bakterií a houbičku dezinfikujete. Životnost ale není neomezená a měnit by se měla po týdnu, maximálně po dvou.
Označte si houbičku, která dosloužila
Houbičku, která je ještě použitelná, ale její čas v kuchyni už vypršel, si označte. Odstřihněte jí růžek a můžete ji použít jinak. Při úklidu toalety nebo parapetů není potřeba, aby byla ve 100% stavu. Díky tomu, že ji označíte, ji nezaměníte s houbičkou na nádobí, kterou aktuálně používáte.
Zabraňuje vlhkosti v lednici
Houbička funguje jako skvělý pohlcovač vlhkosti. Připravte si čistou houbičku a vložte ji do lednice na místo, kde skladujete ovoce a zeleninu. Nadměrnou vlhkost pohltí a tyto potraviny vám vydrží o něco déle. Navíc funguje i jako pohlcovač pachů. Stačí nechat houbičku nasáknout octem, položit na talířek a dát do lednice.
Využijte houbičky ke klíčení
Při nakličování semínek mohou být houbičky také užitečné. Místo toho, abyste semínka dali do hlíny, položte je ve fázi klíčení na houbičky. Musíte je dát hrubší stranou dolů. V klíčení to rozhodně pomůže. Houbičky můžete využít i jako pomoc velkým rostlinám. Stačí je dát na dno květináče – nasáknou vodu a rostliny budou mít neustále vláhu. Tímto způsobem si jednoduše vyrobíte domácí samozavlažovací květináč.
Foto: Shutterstock