Banány pocházejí z jihovýchodní Asie a život bez nich si většina planety skoro nedovede představit. Jsou celosvětově nejčastěji konzumovaným druhem ovoce. Nejen, že výborně chutnají a rychle zasytí, jsou také zdrojem vlákniny, draslíku, vitamínů C a B6 a také antioxidantů.
Vliv banánů na zdraví
Banány podporují zdraví srdce, konkrétně pomáhají usměrnit krevní tlak a předcházejí srdečním onemocněním. Banány prospívají také našemu trávení. Zvláště méně zralé kousky obsahují rezistentní škrob a pektin, což jsou druhy vlákniny, které napomáhají růstu prospěšných bakterií ve střevech.
Bát se nemusí ani lidé trpící diabetem 2. typu. Ač mají banány vysoký obsah škrobu a cukru, hladinu cukru v krvi příliš nezvyšují kvůli nízkému glykemickému indexu. Stačí to se zralými banány nepřehánět.
Jehla a banán? Na co?
Jde o tzv. „hack“ na to, jak nakrájet banán ještě ve slupce, a navíc bez nože. Výborně se hodí například na párty nebo na výlet s dětmi. Postup je jednoduchý. Vezměte dlouhou jehlu a zapíchněte ji kousek pod stopku do středu banánu. Jehlou vodorovně zakývejte na obě strany. Nyní to samé proveďte po celé délce banánu, jen vždy o 1,5 cm níže. Poté banán oloupejte. Uvidíte, že jste ho vlastně nakrájeli. Bez nepořádku, nože a prkýnka.
Další tipy, co s banány v kuchyni
Věděli jste, že banán můžete použít místo vejce? Při vaření zrovna ne, ale pokud se chystáte péct něco sladkého a vejce nikde, nezoufejte, a prostě jej nahraďte jedním rozmačkaným banánem.
Z banánů si také snadno dokážete vyrobit zmrzlinu. Zmrazte zralé banány a až budete mít chuť, tak je rozmixujte. Dozdobte dalším mraženým ovocem.
Nakonec musíte vyzkoušet banánové palačinky ze dvou ingrediencí. Smíchejte vejce a rozmačkané banány v poměru 1:1. Na pánev kápněte trochu oleje a po lžících naložte těsto (podobně jako lívance). Opečte z obou stran a podávejte na sucho, s ovocem nebo zahraničně – s javorovým sirupem.
Foto: Shutterstock
Jako legrácka dobré.