Nějakou dobu se zdálo, že letošní svatomartinské hody budou jiné než ty předchozí. Je už tradicí, že o víkendu po svátku svatého Martina lidé vyrazí do hospod a restaurací, kde si jednou za rok dají husu, kterou doplní ještě o kaldoun nebo husí jatýrka.
Obrovský zájem
Tento rok ale restauratéři už dopředu hlásili, že budou muset podstatně navýšit ceny oblíbené pochoutky. Husy totiž výrazně zdražily a k tomu se přidal nárůst celkové cenové úrovně. Právě vysoké ceny přitom Čechy od letošního hodování měly odradit.
Jenže to se ani v nejmenším nestalo. O svatomartinském víkendu praskaly restaurace doslova ve švech. Tam, kde husy nabízeli, nebylo možné několik dní dopředu získat rezervaci.
Tradičně se na husu chodí do dvou sesterských restaurací v pražských Nuslích, a to do Pivovaru Bašta a restaurace U Bansethů. Tam však v žádném případě odliv zákazníků nepozorovali.
Husa mizela před očima
“Lidé si to tu rezervují i rok dopředu. Žádný pokles zájmu nevidíme, ba právě naopak,” řekl jeden z členů personálu Pivovaru Bašta. Letmý pohled do lokálu mu dal za pravdu. I ve dvě hodiny v neděli byly všechny stoly plné k prasknutí. “Teď přichází druhá várka.“
Lidé si přitom za husu skutečně museli připlatit. Jedna porce v podobě čtvrtiny husy přišla na 450 korun. Podobně tomu bylo i v jiných podnicích, které jsme navštívili. Někde se husa vyprodala dokonce už v sobotu a lidé tak v neděli měli smůlu.
Hospodští se shodovali, že takový zájem nepamatují. Nastal tedy pravý opak toho, co se očekávalo. Svým způsobem to může sloužit i jako barometr ekonomické situace Čechů. Ti se podle všeho stále mají poměrně dobře a zdražování či nejistá situace je dosud příliš nezasáhly.
Foto: Shutterstock
Asi těžko, teď jsem měla husu za 145 Kč v obědovém menu, musí se zbavit tohoto co za ty pálky neprodali🤦♀️