Je levnější mytí nádobí ručně ve dřezu, nebo v myčce? Výsledek je překvapivý, Češi dělají velkou chybu

Někteří lidé se neshodnou na tom, zda se jim vyplatí pořídit výdobytek moderní techniky v podobě myčky nádobí. Na ni už většina domácností nedá dopustit, protože představuje skutečně významnou časovou úsporu, o tom nemůže být debat. Vzhledem k tomuto pohodlí lidé dosud příliš neřešili, zda se skutečně vyplatí. Ovšem v důsledku vysokých cen elektřiny i vody se nad tím mnozí začali zamýšlet.

Kdy se to opravdu vyplatí

Pokud si položíme otázku, zda je výhodnější mýt nádobí ve dřezu, nebo v myčce nádobí, potom bychom měli znát i výchozí podmínky dané domácnosti. Pravdou totiž je, že pokud žijete sami a navíc se doma příliš nestravujete, budete hrníčky a talířky do myčky dávat hodně dlouho, než ji naplníte.

Řešit to lze několika způsoby, které nejsou příliš vhodné. Pokud budete myčku zapínat třeba jednou týdně po kompletním naplnění, není to zrovna hygienické a vznikne vám v ní nepříjemný odér. Mohou se objevit dokonce plísně. Jenže zapínat ji třeba obden, když je v ní pár věcí? To se také nevyplatí. Člověku, který žije sám, se vyplatí spíše umýt si nádobí ve dřezu.

Pakliže ale máte rodinu, je to něco úplně jiného. V takovém případě totiž myčku zřejmě zaplníte každý den a někdy možná i dvakrát. A to se toho do běžné myčky nádobí vejde opravdu hodně. Pokud vezmeme, že bychom toto množství měli mýt ve dřezu, znamenalo by to nejen velký časový náklad, nevyplatilo by se to ani po finanční stránce.

Foto: Shutterstock

Obří spotřeba vody

Pokud myjete nádobí ve dřezu, v průměru spotřebujete za jednu minutu tři litry vody (v případě silného proudu ještě více). Ta musí být také teplá, tedy spotřebujete plyn nebo elektřinu na její ohřev. Oproti tomu myčka nádobí spotřebuje v ekologickém programu kolem deseti litrů vody a jednu kilowatthodinu elektřiny.

Rozdíl v případě jednoho mytí nemusí být zcela patrný. Ale když si to přepočteme na měsíc, zjistíme, že v případě ručního mytí bychom vyplýtvali 1240 litrů vody, zatímco s myčkou je to jen 372 litrů.

Na druhé straně je ale nutné vzít v potaz také pořizovací náklady myčky nádobí. Ty se pohybují kolem deseti tisíc korun, přičemž myčka v permanenci vydrží přibližně pět let, než na ní odejde něco, co už se nevyplatí opravovat. A opět jsme u toho, že tento jednorázový náklad se lépe splatí tehdy, když budete myčku používat neustále, než když ji využijete jednou za týden.

Zároveň je dobré upozornit na skutečnost, že čím novější myčka je, tím bude pravděpodobně úspornější. Energetická náročnost je vždy jasně vyznačena a může vést k další příjemné úspoře. Ideální jsou myčky s energetickým štítkem B a vyšším.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MakTaKo
MakTaKo
2 let

Jako pokud si postupně napouštím do dřezu vodu, který zašpuntován, tak budu vždy menší spotřebu jako myčka. Pořád nedokážu pochopit lidi co myjí nádobí pod tekoucí vodou.

Toky
Toky
2 let

A pak si třeba někdy otevřete manuál od myčky a dovíte se, že výrobce požaduje aby uživatel nádobí opláchnul před vložením do myčky. A náhle je celá ekonomika v toaletní míse…

Renata
Renata
2 let
Reply to  Toky

A ty různé tablety též nejsou zdarma!

MaDi
MaDi
2 let
Reply to  Toky

Milý Toky. Mám 16 let starou myčku AEG (ještě Made in Germány) nespotřebuje sice 10 litrů, jak se píše v článku, ale 14, přesto jsem NIKDY NIC NEPŘEDMÝVAL a nádobí, a to i pekáče, jsou vzorně čisté.
Ale máte pravdu, před 10 lety jsem byl s matkou za príbuznými v USA a tam to dělali. Ještě do dneška se tomu s mámou smějeme.
Prosím, nemluvte hlouposti…

Aster
Aster
2 let
Reply to  Toky

Stačí hned po jídle otřít nádobí papírovou utěrkou a není třeba nic oplachovat.