Podle odborníků už je v podstatě rozhodnuto. Ceny nemovitostí poletí v České republice strmě dolů. Ačkoliv realitní makléři se veřejnost stále snaží přesvědčit, že i za současné ceny je výhodné koupit si třeba byt nebo rodinný domek, zkušení investoři se z trhu stahují a prodeje se v podstatě zastavily.
Nakupovat už nikdo nechce
Aktuálně tu máme možná jeden z posledních bodů na dlouhou dobu, kdy je možné nemovitost prodat za ještě alespoň trochu rozumnou cenu. Většina lidí totiž za své byty nebo domy stále požaduje peníze, za které se prodávaly v loňském roce. Kdo však trochu sleví, může najít zájemce, a přesto udělat ještě velmi slušný obchod.
Jak uvádí zkušený investor Jozef Janov z miliardového fondu Hartenberg, ceny bytů v České republice ještě výrazně klesnou, a to o desítky procent. To znamená, že již poměrně brzy mohou být levnější o třetinu. A to už může některé lidi případný prodej hodně bolet, protože se zároveň očekává, že bude přetlak nabídky a poptávka bude poměrně nízká. V některých lokalitách proto mohou ceny klesnout ještě výrazněji.
Na internetu už se objevují hlasy, že například trh s hypotékami už někde zcela vyschnul. V některých menších městech prý pobočky bank nezaznamenají ani jednu žádost o hypotéku po celý měsíc.
Běžní lidé, kteří bydlení financují právě na hypoteční úvěr, mají dnes v podstatě smůlu. I pokud by zvládli splácet značný úrok, obvykle neprojdou kritérii nastavenými Českou národní bankou, které stanoví, že splátka hypotéky může tvořit jen určitou část příjmu.
Ústup od vlastnictví
Vyschl však i další zdroj, který byl v České republice velmi silný. A to takzvaní investoři do bytů. Lidé v minulých letech skupovali nemovitosti zejména proto, že neměli kam vložit přebytečné peníze. Bankovní vklady nenabízely totiž žádný úrok. Jenže to se změnilo.
Dnes je výhodnější založit si termínovaný vklad a mít výnos kolem 6 % ročně, než si koupit byt jako investici a z nájmu horko těžko získávat 5 %, z nichž velkou část je stejně nutné investovat do oprav a údržby. Vklad v bance je navíc zcela bezstarostný, což se o bytu a nájemnících říct nedá.
Někteří odborníci upozorňují i na další důležitý faktor. A sice výrazně menší zájem mladších lidí něco vlastnit. Zatímco dlouhou dobu byla v Česku zakořeněná touha po vlastním bydlení, stále více se prosazuje příklon k západnímu pojetí, kdy je běžnější bydlet v nájmu. I toto chápání může cenu bytů významně oslabit. Ty budou totiž chápány již jen jako investiční statky bez velké sentimentální hodnoty.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock