Digestoř je během vaření naším spolehlivým pomocníkem. Oceníme ji v každé kuchyni, ale nezastupitelnou roli má v těch moderních, které jsou propojeny s obývacím pokojem bez dveří.
Vůně pečených mas a ovocných koláčů je sice náramná, ale cítit ji po celém bytě bývá často obtěžující.
Čistěte digestoř nejméně jednou za čtvrt roku
Aby digestoř spolehlivě fungovala, je potřeba ji pravidelně čistit. Neodsává totiž z místnosti jen pachy a kouř, ale také zbavuje vzduch mastnoty. A takto usazený tuk nejenže snižuje její výkonnost, ale zvyšuje i riziko požárů. Správně byste měli digestoř čistit každých 4 – 12 týdnů v závislosti na tom, jak často vaříte.
Samozřejmě na trhu existuje škála k tomu určených přípravků, ale stejnou službu vám udělají i prostředky, které už máte doma. Není potřeba mít v domácnosti na každý spotřebič speciální čistič.
Při mytí digestoře je nutné vyčistit nejen její povrch, ale i tukový filtr. Pokud ale máte odsavač s uhlíkovým filtrem, ten bohužel vymýt nejde. Je proto důležité ho v pravidelných intervalech 3 – 6 měsíců měnit.
Použijte olej, citron nebo jedlou sodu
Nečekaně můžete povrch digestoře vyčistit kuchyňským olejem. Navlhčete jím papírovou utěrku a krouživými pohyby otírejte povrch digestoře. Až olej zapracujete, omyjte vše horkou vodou se saponátem a vytřete do sucha. Odsavač se bude krásně lesknout.
Podobně vám poslouží i citron. Otřete povrch digestoře rozpůleným ovocem, omyjte vodou a opět vysušte a vyleštěte. Nemáte-li doma citron, můžete použít i kyselinu citronovou, kterou koupíte v každém supermarketu.
Pokud je váš odsavač na povrchu znečištěn nánosy mastnoty více, aplikujte na něj jedlou sodu. Smíchejte ji jako v mnoha dalších případech s vodou na pastu, tu naneste na povrch digestoře a nechte působit. Nakonec odstraňte sodu horkou vodou a opět vyleštěte, nejlépe hadříkem z mikrovlákna.
Filtr vyčistíte v myčce i Coca-colou
Je-li váš tukový filtr znečištěn jen slabě, vložte ho do myčky na nádobí. Nemáte-li myčku poslouží vám i Coca – cola. Vyjměte filtr z držáku a ponořte ho na hodinu do nápoje. Tuk potom lehce odstraníte houbou.
V případě slabšího znečištění můžete použít i jedlou sodu. Jednoduše posypte filtr sodou a zalijte horkou vodou. Nechte ho namočený do roztoku sody alespoň 20 minut a potom odstraňte zbytky tuku houbou a filtr vymyjte.
Silnější nánosy tuku odstraní uhličitan sodný
Pokud je filtr znečištěný hodně, udělá vám dobrou službu uhličitan sodný. Má totiž vysokou schopnost rozpouštět tuky, je šetrný k životnímu prostředí a poměrně levný. Rozpusťte jednu polévkovou lžíci uhličitanu v horké vodě a ponořte do ní filtr, nechte krátce působit a po vyjmutí už ho lehce zbavíte povoleného tuku houbou. Pořádně filtr vymyjte, abyste odstranili zbytky uhličitanu a máte hotovo.
Foto: Shutterstock
Pokud jste dobytek a neumite se o veci starat tak ano. Muze si nekdo myslet ze mate opravdu novou digestor