Takto pochytáte desítky myší za jedinou noc. Domácí pastička nemá konkurenci

Bohužel se občas stane, že se do našich bytů nebo domů nastěhují myši. A s příchodem zimy, kdy hledají potravu nebo úkryt před mrazem je toto nebezpečí ještě o něco vyšší. Pokud navíc bydlíte na vesnici, třeba kousek od pole, může to být problém, se kterým se potýkáte po celý rok.

Nejprve najděte jejich úkryt

Máte-li podezření, že se ve vašem domě zabydlela myš nebo dokonce více těchto obtížných hlodavců, musíte nejprve zjistit, kde se ukrývají. Nejčastěji nacházejí útočiště pod skříněmi, mezi nábytkem, ve sklepích, falešných stropech, garážích a především blízko zdrojů tepla. Nezapomeňte zkontrolovat otvory ve stěnách nebo stropech a na zahradě místa pod nízkými keři, pod dřevěnými chodníky nebo verandou a dutiny v cihlových základech.

Pokud jste zjistili, kde u vás myši bydlí, můžete na ně nastražit pasti. Umístěte je nejlépe podél stěn a soklů, protože většinou neběhají přes místnost, ale drží se u zdi. Jejich cesty odhalíte podle mastných skvrn, typických válečkovitých výkalů a zatuchlého zápachu.

Objevíte-li díry ve zdech, kudy k vám myši lezou, než je zazdíte, nacpěte do nich kovovou drátěnku na čištění hrnců. Je to jedna z mála věcí, kterou myši nerozkoušou.

Myši nesnáší mátu a hadí výkaly

Aby se u vás necítili hlodavci dobře, je potřeba dodržovat pár pravidel. Zachovávejte čistotu a nenechávejte nikde zbytky jídla. Myši se stahují za jídlem, a pokud u vás žádné nenajdou, dá se předpokládat, že ho půjdou hledat o dům dál.

Existují vůně, které myši se svým velmi citlivým nosem opravdu nemají rády. Patří mezi ně máta, levandule, třezalka nebo heřmánek.  Olej z máty peprné je pro myši nejen velmi nepříjemně intenzivní, ale dokáže překrýt i pach jídla.

Když navlhčíte pár kapkami mátového oleje bavlněnou kouli a umístíte ji blízko odpadkového koše a na místa, kudy předpokládáte, že myši lezou do vašeho domu, pravděpodobně se k vám nepohrnou. Jen myslete na to, že je potřeba každých 5 – 7 dní olej oživit.

Další metoda už není tak lákavá, ale myši spolehlivě odradí před návštěvou vašeho domu hadí trus. Sehnat ho můžete v některé z blízkých prodejen potřeb pro zvířata. Opět je dobré položit ho na místa, kudy myslíte, že se myši pohybují.

Nejstarším receptem, jak se zbavit nezvaných hlodavců je, pořídit si kočku. Ale i použité stelivo z jejího záchodu, umístěné, samozřejmě ne v bytě, ale na zahradě, vám prokáže velkou službu. Pokud myši ucítí kočičí moč, utečou.

Foto: Shutterstock

3 návody, jak si vyrobíte past sami

V obchodech jsou samozřejmě k dostání pasti na myši, ale ty si můžete vyrobit i sami a s daleko menšími náklady.

  1. Budete potřebovat velkou skleněnou mísu a minci. Otočte mísu dnem vzhůru, nastražte pod ni čokoládu nebo arašídy, jednu její stranu nadzvedněte a podepřete na hraně stojící kovovou mincí. Musíte obojí pořádně vybalancovat. Nastražte past blízko místa, kudy se myši pohybují. Jakmile se myš bude chtít dostat k pochoutce, mince spadne a mísa se za ní zaklapne.
  2. Další možností je prázdné akvárium. Dejte dovnitř opět čokoládu, nutellu, arašídové máslo nebo ořechy – to jsou lákadla, která myši milují mnohem víc než sýr. Položte akvárium na místo, kde jste zahlédli myši a třeba z knih nebo dřevěné laťky jim udělejte plošinu, po které se pohodlně dostanou nahoru. Myš do akvária za jídlem skočí, ale po hladkých skleněných stěnách se už ven nedostane.
  3. Třetí variantou, jak pochytat myši svépomocí je, nalákat je do kbelíku. Budete potřebovat ještě roličku z tvrdého papíru, třeba od papírových utěrek, izolepu a tenkou tyčku nebo větvičku. Na návod se můžete podívat v přiloženém videu.
youtube.com

Na myši nesahejte

Chycených myší se pokud možno nedotýkejte. Bývají plné blech, klíšťat a různých parazitů, což může být nebezpečí nejen pro děti, ale i domácí zvířata. Především pak pro psy, kteří mají jiný imunitní systém než kočky a nemusí se proto s myšími nemocemi tak snadno vypořádat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
JanM
JanM
2 let

Myš v domě jsem řešil zrovna před pár dny. Pomohla klasická mechanická past umístěná ke zdi a trochu chleba jako návnada