Čech vymyslel vychytávku, jak může každý ušetřit 50 tisíc korun za topení. Doma má příjemně a nesmrdí

Drahá elektřina a plyn přidělala nejednu vrásku na čele velkého množství lidí. Kdo neměl ceny energií zafixované a navíc potvrzené solidním dodavatelem, náhle zjistil, jak moc se jeho finanční situace může náhle zhoršit.

Topení podle potřeby

Lidem najednou začaly chodit rozpisy nových záloh, kde namísto několika tisíc měsíčně měly platit desítky tisíc apod. Ty nejhorší excesy nakonec nenastanou, protože je přikryje stát se svým zastropováním cen. Ale kromě toho, že to nakonec stejně všichni zaplatíme formu vyššího zadlužení, je strop navíc položen i poměrně vysoko, takže značné náklady si musí každý krýt ze svého.

Do úzkých se dostal i pan Milan z Orlové. Ten si před patnácti lety zrekonstruoval svůj dům o 200 metrů čtverečních. Vzal si na to velkou půjčku, kterou musí dodnes splácet a příliš peněz mu nezbývá. Dosud to pro něj ale nebyl kdovíjaký problém, protože vytápění plynem nebylo zase tak nákladné. Za rok ho přišlo asi na čtyřicet tisíc korun.

Jenže pak skončil jeho dodavatel a musel k jinému. Ten mu nicméně platby vypočetl tak, že by pan Milan musel za rok zaplatit 140 tisíc korun. “Tolik dohromady prostě nedám. Musel jsem začít řešit, co s tím. Napadlo mě, že bych mohl regulovat teplotu v jednotlivých místnostech na základě toho, jak je využíváme,” uvedl pan Milan. Zavolal proto kamaráda technika, ale ten jeho naděje okamžitě spláchl. Řešení v domě už je letité, centrálně regulované a jednotlivé pokoje podle potřeby vytápět nejde.

Foto: Shutterstock

Obrovská úspora

To bylo velmi nepříjemné. Pan Milan totiž využívá jen poměrně malou část domu, ve zbytku mu zima nevadí. Kamarád mu nicméně jedno řešení poradil. Jsou jím elektrické přímotopy, které se dnes prodávají v nejrůznějších verzích a dají se s nimi dělat zajímavé věci.

Základem je pochopitelně rozmístit je do těch místností, které si přejete vytápět. Nemusí navíc běžet permanentně, moderní přímotopy umožní i aktivaci na dálku. Dají se také regulovat podle potřeby.

“Tohle se mi opravdu vyplatí, mám to poměrně přesně spočítané. Sice je s tím regulováním trochu práce, ale za rok ušetřím nejméně 50 tisíc korun, spíš ale více,” líčí nadšeně pan Milan. Ještě nikdy přitom o spotřebě neměl tak vynikající přehled. Každý z přímotopů totiž do aplikace ukládá údaje o tom, kolik spotřebuje. Zařízení jsou navíc skutečně chytrá, a tak například tlumí vytápění v momentě, kdy dochází k větrání. Lze také snížit jejich výkon ve chvíli, kdy v domě nikdo není.

Není divu, že po přímotopech je momentálně značná poptávka. Je sice pravdou, že elektřina je také velmi drahá, avšak přímotop umožňuje flexibilní a efektivní vytápění.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
2 let

Má to háček – u zděných domů je nejdříve třeba “nahřát” zdi – to znamená cca den nebo dva topit a potom stačí jen temperovat a k tomu se přímotop může hodit. Ten prvotní ohřev přímotopem sice uděláte, ale nechci vidět tu spotřebu.

Michal Šůstek
Michal Šůstek
2 let

To zní fajn!
KAŽDÝ ušetří 50 000, já s přítelkyní jsme dosud platili 35 000, tedy každý 17 500, teď každý ušetříme 50 000, to zní hodně dobře!
Komu poslat čísla účtu pro vyplacení uspořených 65 000?!
😁😂🤣

Goorath
Goorath
2 let

Tak já vytápim (protože nám buzíci ještě topení nepustili) těžbou krypta a love z těžby se mi vrátí

Keurig
Keurig
2 let

Už netopíme asi 15 let a stejně za topení platíme. Jiné řešení, než vyvraždění sousedů, neznám.